Terrmostatická hlavice HmIP-eTRV-C-2

Homematic, nová generace kompaktních termostatů pro radiátorové topení.

Sdílejte na

Firma eQ-3, výrobce fenomenálního systému domácí automatizace Homematic (nejprodávanější SmartHome systém ve všech německy mluvících zemích) uvedla na trh novou verzi svého kompaktního servopohonu ventilu teplovodních radiátorů. Hlavice HmIP-eTRV-C-2 je další v celé řadě radiátorových hlavic Homematic/Homematic IP, určených pro náhradu běžné termostatické hlavice. Slouží k přesné, komfortní a automatizované regulaci teploty v místnostech. Základní informaci jsem přinesl již v krátkém článku cca před měsícem. A nyní i podrobnější informace, a rovněž malá zkušenost z instalace do systému domácí automatizace s řídící jednotkou CCU2.

Minimalistický design

Tento pohon (někdy označovaný jako „radiátorový termostat„) je z řady Homematic IP. Lze jej tedy použít jak v malých systémech s pouze s cloudovým Homematic IP Access Pointem (s vlastní aplikací pro smartphone), tak v pokročilejších Domotica instalacích s řídící jednotkou CCU2/CCU3. Součástí servopohonu je samozřejmě i integrovaný termostat. V obou případech je kontrola prostředí bez nutnosti Internetu.

Radiátorová hlavice HmIP-eTRV-C-2

Co je ale na něm velmi zajímavé, je návrat k minimalistickému, kompaktnímu a nezranitelnému designu první generace těchto servopohonů. Ty nedisponovaly zbytečnými displeji a ovládacími prvky. To je bohužel v provozu často činí zranitelnými. A k tomu se ještě vrátím.

V servopohonu je i tentokráte integrovaný termostat

Vzhledem k tomu, že hlavice obsahuje i termostat, je možné zcela samostatné využití (např. pro malé místnosti jako WC). Konfigurace a změny jsou poté možné jen přes aplikaci, webové rozhraní CCU nebo programově. Obvyklejší ale bude režim, kdy je pohon podřízen samostatnému nástěnnému prostorovému termostatu. Ten může řídit až 10 pohonů radiátorů v jedné místnosti. Takové řešení nahradí stávající obvyklé radiátorové mechanické termostaty, a umožní úspory energie až 30 % díky vytápění podle potřeby (komfortní zónová regulace vytápění).

HmIP-eTRV-C-2 po vybalení

V případě „kombo“ provozu s integrovaným termostatem jsou k dispozici až 3 nastavitelné týdenní profily. Teplota v místnosti může být nastavena podle individuálně přizpůsobených fází vytápění (až 6x za den s nastavitelnou teplotou). V případě řízení samostatným prostorovým nástěnným termostatem jsou možnosti podstatně větší. Ale i v „kombo“ režimu jsou možné obvyklé funkce, jako automatické snížení teploty během ventilace (pomocí detekce otevřeného okna ve spojení s okenním či dveřním kontaktem). Samozřejmá je pravidelná automatická dekalcifikace, zabraňující zanášení ventilu radiátoru. A nechybí podpora „Booster“ režimu pro rychlý ohřev místnosti – ten může být aktivován i automaticky pro ukončení větrání místnosti, nebo z připárovaného prostorového termostatu.

Extrémně odolné provedení bez zbytečností

Jak jsem již zmínil, tento servopohon je bez displeje, bez žádných tlačítek a bez nutnosti žádné obsluhy nebo manipulace. Je ideální pro použití jak v domácnostech (zejména v dětských pokojích), ale i firmách, kancelářích, lékařských ordinacích atd. Je velmi odolný proti poškození, krádeži, neboť disponuje i ochranou proti demontáži, která zakrývá vlastní spoj hlavice s ventilem radiátoru. To je nejen bezpečné a praktické, ale i estetické.

Pohon s instalovanou ochranou proti demontáži

Vzhledem k absenci jakýchkoliv ovládacích prvků je zajímavé použité řešení pro adaptaci/kalibraci připojeného ventilu. Kalibrace vždy po výměně baterií (až po 5ti letech provozu !) zmapuje mechanický rozsah ventilu vašeho radiátoru (úplně otevřeno až úplně zavřeno). Kryt baterií, který bezpečně chrání bateriový prostor a párovací tlačítko, je uzamykatelný. A při jeho uzamčení (přiloženým klíčkem) se automaticky spustí adaptace ventilu. Bateriový kryt je také vybaven tamper ochranou (sabotážním senzorem), jež dokáže upozornit na neoprávněnou manipulaci.

Měli jsme v ruce úplně první 2 kusy v České republice, určené pro stávajícího zákazníka se systémem Homematic s CCU řídící jednotkou. Jeho 2 radiátorové pohony s displeji HM-CC-RT-DN totiž v jedné místnosti ve chvilce zdemoloval proaktivní 2letý vnuk, který nebyl jen okamžik pod kontrolou dospělých.

Zcela zdemolovaná servohlavice u zákazníka – termostat standardního provedení

Pro zajímavost, jeden původní pohon úplně utrhl od závitu ventilu tím, že se na něj silou pověsil – fyzika páky již udělala své. U druhého pak amputoval jedno z ovládacích tlačítek. Při výměně hlavic se rovnou vyměnil i nástěnný prostorový termostat (který oba pohony ovládá) za nový HMIP-WTH-2 (také již z IP řady), s podsvíceným displejem a více ovládacími kanály, např. i pro podlahové topení a klimatizaci.

I druhá servohlavice HM-CC-RT-DN u zákazníka byla značně poškozená
Montáž a instalace

Termostat se upevňuje pomocí kovové matice na ventily se závitem M30, a v příslušenství jsou různé redukce, např. na Danfoss. To pokrývá všechny možné výrobce teplovodních radiátorů a podlahových konvektorů – registrů. Zásah do systému vytápění nebo vypouštění vody není nutné. Dodané zabezpečení proti demontáži a uzavřený kryt brání neoprávněné manipulaci a krádeži. Pro zajímavost, zabezpečení proti demontáži se dá dnes přiobjednat i pro jiné starší Homematic radiátorové termostaty. Dvě baterie AA napájejí termostat po dobu až 5 let, což je v této branži rekordní hodnota. Hlavice disponuje novými úspornými algoritmy jak pro vlastní kontrolu ventilu, tak pro bezdrátovou komunikaci. A jsou velmi tiché.

HMIP-WTH-2, nejnovější model bezdrátového nástěnného termostatu

Pohony se poměrně snadno instalují, párování s řídící jednotkou CCU je bez problémů, jen doporučuji upgrade CCU na poslední verzi firmware, tyto pohony jsou úplně nové, starší verze firmware řídící jednotky by nemusely servopohony rozeznat. Je potřeba také věnovat více pozornosti vytváření přímých vazeb s prostorovým termostatem, je totiž nutné vytvořit propojení na více kanálech. Rovněž datové body jsou odlišně pojmenované od dosavadních zvyklostí, to je ale již problém integrátora v pokročilých instalacích s CCU, musí se upravit použité zákaznické WebUI programy. Naopak pro instalaci s HMiP Acces Pointem je vše zcela bezproblémové, a to zvládne i laik. Při první instalaci možná trochu zaskočí odlišný postup adaptace, než je použit u jiných HM servopohonů, to je ale jasné, vzhledem k minimalizaci jakýchkoliv ovládacích prvků.

První generace Homematic radiátorového servopohonu HM-CC-VD

Pokud zákazníkovi nebude vadit trochu vyšší cena 1.790 Kč vč. DPH, doporučuji tento radiátorový servopohon s integrovaným termostatem jako jedno z nejlepších řešení pro chytré ovládání radiátorů ve Smart Home branži. Pro mě osobně je to skvělé řešení, extrémně kompaktní, tiché a odolné, s perfektním a nenápadným designem. Sám zvažuji náhradu některých, ještě nevyměněných vlastních letitých hlavic HM-CC-VD (první generace Homematic) tímto provedením. Tyto některé jsem dosud nemohl vyměnit, protože novější náhrady mají odlišné mechanické provedení, které se nehodí do mých některých zakázkových dřevěných krytů radiátorů.

 

Sdílejte na

3 thoughts on “Homematic, nová generace kompaktních termostatů pro radiátorové topení.

 1. K výměně ventilu mě donutilo až jeho uražení. Nadále perfektně fungoval, jen se nedal přichytit zpět na topení. Možná to nezpůsobil malý čert, ale návštěva s tlustým pozadím protahující se kolem stolu v jídelně, ale fakt, že radiátor byl náhle bez ovládání mě donutil jednat. Objednal jsem topenáře aby ostatní ventily trčící do místnosti vodorovně otočil o 90 stupňů dolu aby displej byl čitelný zepředu a ne ze shora a zároveň objednal nový ventil. Velice m překvapil nový update blbu a vandalu odolném provedení. Protože jsou v místnosti ventily dva – rozhodl jsem se vyměnit oba, protože ten druhý byl nezvratně poškozen zvídavým čertem – co je uvnitř. Sice nadále fungoval bez problému přes aplikaci, ale nešel ovládat ručně (manželkou). Nemilým překvapením bylo, že se musel vyměnit i termostat, ale nakonec jsem rád. Termostat i jeden ventil mám v záloze pro poruchy v dalších místnostech. V kuchyni vše vypadá a funguje skvěle a může přijít ke stolu i kačer Donald s velkým pozadím 🙂

   
  • Malé vysvětlení k Romanově komentáři :
   Ten termostat se musel také vyměnit, protože ty nové hlavice jsou HMiP, ty původní byly HM. Je to sice jinak obojí kompatibilní v jednom systému, ale termostaty a pohony ventilů jsou vždy ve skupině místnosti s přímými vazbami na sebe. To znamená, že musí být buď vždy v rámci HM, nebo HMiP v jedné místnosti. V ostatních místnostech jsou i nadále z rodiny HM, a je to funkční.
   Kdyby neměly na sebe ty přímé vazby, nevadilo by to.

   Jinak ten nový nástěnný termostat je velký upgrade, mj. má opět podsvětlený displej a další nové funkcionality.

    

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *