Sensibo Pure

Inteligentní čistička vzduchu Sensibo PURE. Je opravdu tak chytrá?

Sdílejte na

Minirecenze (aktualizováno 8.6.2021)

Na svém blogu jsem již několikrát zmínil výborná udělátka z dílny izraelské firmy Sensibo. Moduly SKY a AIR slouží k chytrému ovládání jakékoliv „hloupé“ domácí klimatizace. A nejen pro vzdálené ovládání klimatizace z chytrých zařízení jako jsou smartphone a tablety. Můžete velmi sofistikovaně integrovat klimatizaci s různými systémy domácí automatizace.. A také umí klimatizaci efektivněji využívat svými chytrými algoritmy Clima React.

V lednu jsem tak psal o svém projektu, jak pro pravidelné větrání použít i klimatizaci, právě s využitím domácí automatizace.

Inteligentní čistička Sensibo PURE

Firma Sensibo počátkem roku 2021 uvádí na trh další svůj zajímavý výrobek. Tím je velmi pokročilá inteligentní čistička vzduchu pro domácnost s 3vrstvým H11 HEPA filtrem, který zachycuje i viry. Jmenuje se Sensibo PURE. A protože doma již nějaké „chytré“ čističky také mám (a neubráním se srovnávat), PURE jsem objednal. A také proto, že tato čistička umí rovněž využít domácí klimatizaci pro svou podporu. Samozřejmě je třeba doma mít zmíněný modul SKY pro chytré ovládání klimatizace ze stejného Sensibo ekosystému.

Cena

Čističku jsem objednával v předprodeji již v lednu za zvýhodněnou cenu. Měla být dodána v polovině března, ale snad problémy kolem Suezského průplavu to oddálily. Firma mě nakonec jako výraz své omluvy vrátila spediční náklady 15 USD. Čistička nakonec v pořádku dorazila v minulých dnech, shodou okolností v den mého prvního COVID-19 očkování.

Pro zajímavost, nyní se PURE prodává za 159 USD, konečná běžná cena je 199 USD. Sensibo tradičně poskytuje vždy nějakou slevu, tak se domnívám, že půjde pořídit i levněji.

Rozbalování PURE

Design a koncept

Čistička je svým vzhledem a konceptem dost blízká všem současným inteligentním čističkám vzduchu. Znamená to, že v obvykle vertikálním těle (zde válcovém) je vespodu umístěný výměnný HEPA filtr. Přes filtr je ze všech stran ventilátorem, umístěným vertikálně nad filtrem nasávaný venkovní vzduch. Vzduch prochází všemi vrstvami filtru a pročištěný vychází přes ventilátor horním otvorem zpět do místnosti. Logické a jednoduché řešení, v analogické formě ho používají i jiné čističky, vč. mých dalších čističek Mi řady 3.

Víko filtru

Filtr je snadno výměnný, na dně čističky je otočné víko, po jehož odemčení je okamžitý přístup k vloženému filtru. Filtry asi nemají RFID identifikaci (jako Xiaomi), po výměně se musí proběh filtru ručně resetovat (delším přidržením tlačítka pro zapnutí).
Filtry se dají mechanicky očistit, nesmí přijít do styku s vodou, takže nějaké podomácké praní nepřichází v úvahu. Sensibo nedoporučuje ani jejich vysávání. Zde se osobně se domnívám, že důvodem bude, že ne každý běžný vysavač disponuje takovou filtrací, jako je u PURE. Výměna filtru by měla probíhat vždy s respirátorem a brýlemi.

Filtr zachytí i viry, dobrý výkon

PURE je ale výjimečná čistička hned v několika ohledech této cenové kategorie. Její Level3 H11 HEPA filtr odstraňuje částice již od 0,1 μm (PM1). A chrání tak před viry, bakteriemi, spóry plísní, pylem, prachem, kouřem a zápachem. A ano, tento filtr zachytí i viry, u jiných čističek jsem přes obdobné filtry tuto informaci neregistroval. Na tom si Sensibo zakládá. Nedokáži toto nijak komentovat, k testování takových schopností nejsem vybaven.

H11 Level 3 HEPA filtr v čističce Sensibo PURE

Výkon je v CADR, což je účinnost čističky vzduchu na základě velikosti místnosti a objemu čistého vzduchu produkovaného za minutu. Číslo ukazuje, jak dobře se ze vzduchu, který dýcháme, odstraňuje prach, pyl a kouř. U PURE je tato hodnota 130 m³ bez aktivované funkce Pure Boost. Ta výkon pozitivně ovlivní připojením ventilace domácí klimatizace – viz dále.

Čistička disponuje 2.4 GHz bezdrátovou konektivitou a pro všech funkcí zprovoznění vyžaduje připojení k Internetu v domácí síti.

Detail filtru Sensibo PURE, uvnitř viditelná uhlíková vrstva

Výkon a Pure Boost

Vedle dobrého filtračního systému PURE čistička disponuje již zmíněnou a patentovanou technologií Pure Boost ™. To je unikátní technologie, která reguluje rychlost ventilátoru čističky na základě mnoha faktorů. Mezi ně patří geolokace, kvalita vnitřního vzduchu, vnější počasí a kvalita vzduchu venku. 

A pokud máte doma již zmíněný kontrolér klimatizace Sensibo SKY, čistička PURE automaticky využije ventilátor vašeho klimatizačního splitu. Při testu se spustil turborežim (Fan High) a také ventilátor „spřažené“ klimatizace ihned, jakmile čistička detekovala špatný vzduch. Při přechodu čističky do „zeleného“ režimu se ventilátor klimatizace opět vypnul, jakmile i čistička přešla do low režimu svého ventilátoru. Má instalace to je docela ideální, neboť čistička vyfukuje vyčištěný vzduch přímo do stropního splitu se spodním vstupem vzduchu.

Funkce PURE Boost spustila i podpůrný větrák klimatizace

Použití externí klimatizace zvyšuje cirkulaci vzduchu, což v případě nízké kvality vzduchu umožňuje rychlejší čištění vzduchu.. Standardně je čistička PURE určená pro cca 16 m² velké místnosti, s aktivní funkcí Pure Boost až 27 m².

Rychlý test funkce Pure Boost s připojeným splitem domácí klimatizace

Pro funkce Pure Boost je nutné připojení k Internetu, bez spojení se Sensibo servery se čistička přepne do autonomního režimu. Tak jako každá jiná „hloupá“ čistička vzduchu. Potom vzduch kontroluje (24/7) již pouze interním snímačem kvality vnitřního vzduchu. V tom případě běží ventilátor s o něco vyššími otáčkami na nižším (low) stupni.

Ovládání, aplikace, WEB rozhraní

Ovládání čističky přímo na ní je velmi jednoduché. Kontrolní tlačítka jsou umístěná nad dobře viditelným LED pásem. Ten slouží pro zobrazení kvality vzduchu ve třech stupních (modrá – žlutá – červená). Vedle ovládání zapnutí jsou zde tlačítka pro režim čističky – rychlost ventilátoru, odložené vypnutí (timer), ovládání jasu LED pásu. Pro další kontrolu je potřeba aplikace. Na panelu je i kontrolka připojení k WiFi.

Ovládácí panel

Čistička nemá žádný dotykový displej, k ovládání a zobrazení stavu jsou pouze mechanická tlačítka s LED kontrolkami. To by mohlo někomu v dnešní přetechnizované době vadit. Např. moje další Mi čističky mají dotykové displeje, prakticky je ale nijak nevyužívám. Pracují zcela automaticky, a vím o nich jen, když se něco objeví ve vzduchu. To se opravdu hlasitě ozvou. U PURE je to obdobné.

Při prvním uvedení do provozu se čistička přidá do smartphone aplikace (Android, iPhone), která je stejná pro celý Sensibo ekosystém. V mém případě přibyla do sekce „Kitchen“ (kuchyně) jako položka Pure, pod již instalovaným ovládáním klimatizace. Aplikace zobrazuje kvalitu vzduchu a režim čištění, a umožňuje ovládání a pokročilé nastavení.

Sensibo PURE v aplikaci při detekci špatného vzduchu

Pro automatizované ovládání aplikace umožňuje konfiguraci Geofencingu. Tato geolokační funkce při příchodu domů automaticky zvýší dočasně čistící výkon na maximum. V pokročilých funkcích nechybí také plánovač (Scheduler) a přehled událostí (Events).

V plánovači zatím chybí plánování intenzity jasu LED sloupce pro indikaci kvality vzduchu, což by např. v ložnici mohlo zlobit. Samozřejmě se to dá nastavit přímo na panelu čističky. Ale Sensibo jsem na to upozornil, a přislíbili zařazení do plánu úprav aplikace.

Notifikace z čističky se přenášejí i do chytrých hodinek.

Notifikace z čističky o spuštění funkce Pure Boost (zapne větrák klimatizace)

Přístup k ovládacímu rozhraní je rovněž možný přes webové rozhraní na adrese https://home.sensibo.com/#/pods. Po přihlášení je na webu přístup ke všem instalovaným Sensibo zařízením vč. PURE.

Hlasové ovládání

Samostatnou kapitolou je ovládání přes některého hlasového asistenta. Sensibo tradičně podporuje celou triádu, tj. Amazon Alexa, Apple Siri a Google Assistant. Z nějakého důvodu PURE uvádí oficiálně (zatím?) podporu pouze pro první dvě služby.

Nicméně jsem s úspěchem vyzkoušel i hlasové ovládání přes Google Assistant. Integrace do něj je standardní, snadná a zatím nezveřejněné povely jsem postupně zprovoznil. Čističku jsem v Google Home přejmenoval na „Air Purifier„, jak se jmenují i další chytré čističky doma. A je to funkční.

Vzhled ovládání PURE v aplikaci Google Home

Jen povel pro snížení jasu LED není možný, úplně drobounká potíž. To mě potvrdil i odeslaný servisní ticket. Určitě to je jen chyba, protože povel pro zvednutí jasu LED jde. Všechny hlavní povely jsou ale funkční.

V rozhraní Google Home lze čističku pouze zapnout a vypnout. Další funkce v Google Assistant jsou dostupné jen hlasem nebo v rutinách. Předpokládám ale, že každý bude čističku ovládat primárně její vlastní aplikací. Ovládání přes kartu Google Assistanta je tedy spíše pomocná věc.

Rozhraní API pro integraci do systémů automatizace

Pro možnost úplného ovládání např. v závislosti na vaši přítomnosti atd., je nutná další integrace do systému domácí automatizace. Toto má Sensibo již tradičně na vysoké úrovni, a pro tuto možnost nabízí veřejné API rozhraní (v cloudu). To je v podstatě totožné, jako pro SKY a AIR moduly pro ovládání klimatizace.

Pro zajímavost, firma Omicron již disponuje plnou integrací Sensibo API do systému domácí automatizace Homematic. Takže každý, kdo má zájem, rád vás s tím seznámím. Umožní to úplné řízení domácí klimatizace, a nyní i čističek vzduchu i z Domotica prostředí. V mém případě se takto čistička automaticky vypne při nočním zabezpečení nebo odchodu z domu. Opět se zapne při příchodu domů, a nebo po vypnutí nočního zabezpečení. Stejně tak se spouští i turbo režim při větrání apod. Řízení čističky dle přítomnosti přes API je tak zcela přesné oproti méně spolehlivému geofencingu ve výbavě aplikace.

První dojem a závěr

Čističku provozuji doslova pár dní. To jsem se navíc vzpamatovával z prvního COVID-19 očkování, které mě na těch pár dní takřka odstavilo z provozu.

Takže berte článek více jako takové rychlé review, než jako plnohodnotnou recenzi. Spíše shrnu jen první dojmy a zkušenosti z uvedení do provozu :

Pozitivní
 • design povedený, minimalistický podobně jako Xiaomi, vyznavači moderního bydlení to ocení
 • čistička je malá, nebude problém s jejím umístěním i do menšího interiéru
 • při minimálních otáčkách je o něco slyšitelnější, než třeba Mi čističky (ty jsou takřka nehlučné), je to dané velikostí ventilátoru. Ale pořád je to jen šum, který splývá s hlukem pozadí (PRO i PROTI)
 • detekce špatného vzduchu – žena již druhým výdechem páry z „cigarety“ IQOS spustila aktivaci funkce Pure Boost vč. zapnutí ventilace klimatizace
 • výkon čističky (CDR) je na její velikost odpovídající, lze zvýšit s funkcí Pure Boost
 • 3Level H11 HEPA filtr, který zachytí i viry (vč. COVID-19) s 95% účinnosti
 • integrace do společné Sensibo aplikace se správou uživatelů
 • jednoduchá výměna filtru
 • výborné API pro další integraci do domácí automatizace
 • výměna filtru formou ročního předplatného, který již funguje – nový filtr Sensibo automaticky odešle před ukončením životnosti starého
Nedostatky
 • při minimálních otáčkách (low režim) je slyšitelnější, než třeba Mi čističky (ty jsou v podstatě nehlučné). Ale pořád je to jen šum (PRO i PROTI).
 • trochu krátký napájecí kabel s externím napájecím adaptérem. Trochu to komplikuje možnosti umístění v interiéru bez další prodlužovačky
 • pro umístění v ložnici může vadit manuální (tlačítko / aplikace) ztmavení/vypnutí LED pásu. Ideálně možnost do plánovače. Řešitelné přes API
 • jen 2-stupňová regulace rychlosti ventilátoru, např. Mi čističky mají plynule řízené otáčky, ale v provozu to příliš nevadí

Čistička je určitě dobrým počinem, skvělými vlastnostmi vyvážuje těch pár chyb (z mého subjektivního pohledu). Např. jako je Pure Boost, relativně malá hlučnost, design, filtrace virů, API, to vše za docela přijatelnou cenu. Navíc pro toho, kdo má doma nějakou domácí klimatizaci to bude zajímavý doplněk s další přidanou hodnotou.

Pro větší místnosti řekněme přes 20 m² doporučuji již nějaký výkonnější model, např. od Xiaomi (Mi), z řady 3.

Pokud jste článek dočetli až sem, a zaujal vás, budu moc rád za hodnocení na konci. Komentáře či otázky jsou vítány. Vše rád zodpovím.

 

Sdílejte na

2 thoughts on “Inteligentní čistička vzduchu Sensibo PURE. Je opravdu tak chytrá?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *