Shelfy od Vitesy

Shelfy od Vitesy: Chytrá a užitečná funkcionalita pro ledničku. A k tomu efektivní správa spotřeby.

Sdílejte na

Před Vánocemi loňského roku jako malý dáreček ke mě doputovala velmi zajímavá a očekávaná vychytávka s názvem Shelfy, která vaší lednici udělá chytrou lednicí. Investoval jsem loni s kamarádem do její výroby v crowdfundingové kampani italské firmy Vitesy na serveru Indiegogo. Dostal jsem tak již v prosinci jeden z prvních před-produkčních kusů ještě předtím, než se to začalo oficiálně prodávat. A cena tehdy byla velmi zajímavá, o tom ale níže. Také se chci níže zmínit o pro lednici bezpečném způsobu kontroly její elektrické spotřeby, to nebývá vždy úplně snadné a bezpečné.

Shelfy by Vitesy, vychytávka pro chytrou lednici
Shelfy by Vitesy

Shelfy by Vitesy

A k čemu že to Shelfy, vyrobené v Itálii vlastně je? Tohle udělátko totiž udělá vaší ledničku chytřejší, komfortnější, a hlavně o moc užitečnější. Tím nemyslím jen nějaký tablet s Internetem ve dveřích apod., jak je dnes trendy. Primárně se totiž mj. jedná o velmi inovativní aktivní filtr životního prostředí uvnitř ledničky. A to stále ti hlavní výrobci ledniček nějak nedotahují a pomíjí. Sice se předhánějí v různých „antibakteriálních“ technologiích a stříbrných vnitřních povlacích, ale pořád to není ono a často to vypadá jen jako reklamní trik. Ale Shelfy velmi, opravdu účinně odstraňuje zápachy, a neutralizuje až 98% všech bakterií. A to již po cca 10 minutách provozu. Zcela zásadně tím snižuje kažení čehokoliv, co se v chladničce uchovává. To je další mílový krok k zamezení plýtvání. Zelenina i ovoce vydrží nyní až 2x déle.

Vychytávka Shelfy v mé 2-dveřové french lednici Hitachi
Shelfy v mé lednici Hitachi

Lednička bez zápachů

A toto není to reklama. Zápachy z naší lednice zmizely opravdu až zázračně, často do ledničky odložím například zbytek cibule či česneku k dalšímu zpracování po nějakém vaření. To ledničku většinou velmi rychle kontaminuje zápachem, pokud to důkladně nezakryji. Teď ale nic takového.
A to mě po cca 4 měsících nepřetržitého provozu potvrdila i moje žena. Vitesy uvádí až 80% redukci všech pachů v lednici, což mohu s klidným srdcem potvrdit. Žádné sýry, ryby či maso z lednice dnes neucítíte.

Schéma konstrukce a vnitřního uspořádání Shelfy
Konstrukce Shelfy

Filtr se nemusí měnit

Velmi pokrokové je to, že použitý fotokatalytický filtr ze speciální keramiky se vůbec nemusí měnit, pouze se cca 1x za měsíc pravidelně omyje tekoucí vodou. To opravdu velmi snižuje nároky a náklady na další údržbu. Nutnost vyčištění filtru vám připomene mobilní aplikace, která je se Shelfy propojená. Filtr mj. velmi účinně snižuje hladinu etylénu, který zásadně ovlivňuje zrání mnoha potravin a ovoce.

Keramický fotokatalytický filtr Shelfy
Keramický fotokatalytický filtr

Režimy provozu

Shelfy má pro čištění vzduchu v lednici 3 různé provozní režimy. Základní, a asi nejvíce používané je ECO s optimalizovanou spotřebou baterie (ten také používáme i my). Potom je zde CRISPY režim, určený pro umístění v zásuvce pro zeleninu – ten by měl prodloužit životnost zejména ovoce a zeleniny, a udělat jí více křupavější. Třetí režim POWER je potom určený pro maximální výkon gadgetu, to když si například do lednice dáte rozkrojený durian, poté co se vám ho podařilo ilegálně propašovat někde z tropů až domů 🙂 Všechny režimy Shelfy se nastavují v aplikaci.

Volba režimů provozu
Volba režimů provozu

Shelfy pracuje se specifickými čisticími cykly – nepracuje tedy nepřetržitě. Každou hodinu střídá provoz mezi obdobím, kdy je aktivní, a obdobím, kdy je neaktivní. Tento režim účinně šetří baterii. Baterie má výrobcem plánovanou životnost cca 5 let, potom se dá snadno uživatelsky vyměnit, na webu výrobce jsou již nyní k tomu podrobné instrukce .

Kontrola teploty

Další klíčovou funkcí tohoto gadgetu je i přesná kontrola teploty uvnitř lednice. To jsem zkontroloval referenčním termostatem ze svého domácího systému automatizace Homematic, který jsem umístil blízko Shelfy. Naměřená teplota se v podstatě nelišila. Kontrola probíhá neustále, a Shelfy vás aplikací upozorní na teploty nad, nebo pod obvykle doporučené „ledničkové“ rozmezí 4-6°C. To umí zobrazit ve formě barevných grafů za různá časová období (obrázek grafu).

Graf teploty za určité období
Graf teploty za určité období

Senzor otevření lednice

Třešničkou na dortu výbavy je potom senzor otevření dveří lednice. Máme 2-dveřovou lednici typu „French„, kde se pravidelně otevírají oboje dveře horního souvislého, prostorného chladicího prostoru ve stylu spíže. A přesto Shelfy umístěné vpravo těsně „u zdi“ bez problému registruje otevření i těch druhých dveří. Je tak dobrý přehled o tom, kolikrát a na jak dlouho se dveře lednice otevírají. Tím můžete ovlivnit i její účinnost, a s volbou správné teploty snížit i spotřebu. Vše opět i v grafech. Tady možná někomu bude chybět nastavitelná akustická výstraha otevřených dveří (po určitém času), což by ocenili majitelé těch ledniček, kterou takovou výstrahu nemají. Naše Hitachi to umí, takž u nás to nevadí.

Hlavní obrazovka Vitesy aplikace
Hlavní obrazovka Vitesy aplikace

Baterie

Integrovaná dobíjecí baterie je typu Lion, s kapacitou 10.400 mAh. V mém případě (v režimu ECO) vydrží v provozu cca 1 měsíc. A díky USB-C konektoru ji doma nabijete jakoukoliv běžnou USB nabíječkou. To obvykle dělám přes noc, aplikace ve smartphone stav baterie hlídá, a včas si o nové nabití sama řekne. Také vás na to včas upozorní i přímo Shelfy změnou barvy svého „oka„, které na vás vždy vykoukne při otevření lednice. Baterie umí pro rychlé nabíjení využít až 15W nabíjení (tady omluva Romanovi, kterému jsem před časem tvrdil opak). Doba nabíjení je cca 6-7 hodin.

Nabíjení Shelfy v domácí USB nabíjecí stanici společně s dalšími zařízeními
Nabíjení Shelfy v domácí USB nabíjecí stanici společně s dalšími zařízeními

Domácí síť a možnosti integrace

Zařízení je do domácí sítě připojené bezdrátově přes WiFi, aplikace je k dispozici pro Android i iOS systémy. WiFi pracuje pouze s pásmem 2.4 GHz, ale při mé konfiguraci jsem neměl žádný problém s připojením k mému přístupovému bodu UniFi přes SSID s kombinovaným provozem obou frekvencí 2.4/5 GHz. Shelfy se umí integrovat i do Google Home a Alexa, tam je ale stále ještě co řešit. Mám to integrované právě do Google Home, ale nic to na své kartě dosud nezobrazuje. Předpokládám, že by tam měla být aktuální teplota a status filtrace. Už jsem to řešil i s podporou, zatím se ale s tím nic nového neděje. To je snad jediný, ale velmi drobný problém, tuto integraci jsem dosud v podstatě nepotřeboval.

Shelfy po otevření, pohled na část s elektronikou a ventilátorem
Shelfy po otevření, pohled na část s elektronikou a ventilátorem

Kde a za kolik nakoupit ?

A cena toho? Mě Shelfy jako pravidelného crowdfunding investora vyšla na nějakých €95. To bylo moc pěkné, běžná cena nyní je €169, ačkoliv na webu Vitesy jí se slevou seženete i za €159. A s dopravou zdarma. Pro evropské uživatele (EU) je příjemné i to, že v Itálii vyrobený výrobek se odesílá také z Itálie, bez dalších nákladů jako je např. clo a DPH. K tomu standardní evropská záruka na 2 roky, jako bonus i 14denní záruka vrácení. To je myslím skvělá cena za tak kvalitní a opravdu funkční výrobek. Jsem přesvědčený, že i za tu běžnou cenu se Shelfy opravdu vyplatí, rodina bude nadšená 🙂

Spotřeba elektrické energie ledničky

Poté, co jsem do lednice pořídil výše zmíněnou super vychytávku pro kontrolu prostředí, jsem také přemýšlel i na kontrole její spotřeby. K tomu mě tak trochu posunul kamarád Vojta, který svou klasickou americkou lednici LG podezřívá z velké elektrické nenasytnosti. Řešili jsme spolu, jak to bezpečně kontrolovat, tzn. bez nebezpečí výpadku lednice.

2dveřové lednice jsou na tom s příkonem hůře

Jak už jsem někde výše zmínil, máme doma lednici v provedení „French“ od Hitachi. Někdy se tomuto provedení mylně také říká US lednice. French má také sice 2 dveře, ale obě na rozdíl od typické americké lednice vedou do velkého, společného chladícího prostoru ve stylu špíze. Mrazák je potom dole v obřím dvojitém mrazicím šupleti. Obecně ale všechny více-dveřové typy lednic (ať už French nebo Americké) mají ekonomiku provozu o něco horší, je to holt „něco za něco“. A postupná mechanická únava kompresoru lednice tomu časem ještě pomůže, i přes dnes již obvyklý, moderní invertorový pohon. Vaše oblíbená lednice se tak přes svou důležitou úlohu může stát hlavní noční můrou spotřeby elektřiny celé domácnosti.

Francouzská lednice Hitachi
Francouzská lednice Hitachi

Chytrá zásuvka s měřením elektrických veličin

Obecně je pro trvalou kontrolu příkonu lednice možné použít nějakou chytrou zásuvku (stačí WiFi), s vestavěným měřením veličin elektrického proudu. Takové jsou dnes již relativně běžné. Jsou i soliterní měřiče příkonu, to jsou ale obvykle neohrabané přístroje pro dočasnou instalaci, a většinou bez nějakého vzdáleného přístupu. Nicméně proto, aby bylo bezpečné použít chytrou zásuvku (a žena vás potom nevyhodila z domu až lednice vyteče), je potřeba vedle spolehlivého měření elektrických veličin i něco navíc.

Zásuvka se musí umět po výpadku sama opět zapnout!

Primárně, opravdu VELICE důležité je to, aby se zásuvka po výpadku 230V napájení (typicky běžný výpadek elektřiny) uměla sama zcela automaticky zapnout! To znamená funkce obnovení do stavu „vždy zapnutá„. Bez takové vlastnosti je vysoce rizikové takovou zásuvku vřadit do napájení vaší lednice.

Další nezbytnou funkcí je, že když někdo, nebo něco (obvykle tlačítkem přímo na zásuvce při nějaké manipulaci s ní, nebo z ovládací aplikace, případně přes API zásuvky či externí integrace) zásuvku manuálně vypne, tak aby se okamžitě uměla sama opět zapnout. Bez nutnosti připojení k aplikaci, nebo nějakého externího programu. A aby to uměla bezpečně i po ztrátě své konektivity ke cloudu, Internetu, či svému ekosystému. Prostě to musí být uloženo přímo uvnitř chytré zásuvky. U ledničky je toto důležitější vlastnost, než mít možnost ji např. vypnout automaticky při požáru. To se dá zajistit jinak.

Shrnu-li to, ve výsledku je to tedy vlastně „obyčejná“ chytrá zásuvka s měřením elektřiny, která ale prakticky nejde vypnout. V podstatě pouze tím, že jí manuálně „vytáhnu z elektřiny“. To vypadá snadně. Ale…. Benefitem by byla možnost integrace do dalších systémů (např. Home Assistant), které ji mohou monitorovat. A pouze monitoring je zajištěn výše zmíněnou funkcí automatického zapnutí při pokusu jí vypnout.

Testy s překvapením

Asi měsíc jsem testoval několik různých chytrých zásuvek. Vedle jinak skvělých (a drahých) systémových zásuvek z domácího systému automatizace Homematic, jich ale většina (co jsem měl k dispozici) nebyla schopná se 100% jistotou vždy automaticky obnovit svůj provoz po předchozím výpadku. To jsem nečekal, ale byly to laciné kousky, které asi neaspirovaly na takové funkce…

A v podstatě žádné neuměly také rychle a vždy spolehlivě reagovat na zmíněné manuální vypnutí svým vlastním tlačítkem. Homematic zásuvka sice ano, ale tu jsem přizval jen jako srovnávací, referenční kus. A v HM jsem zrovna tuto funkci neplánoval, má to být zcela autonomní funkce, použitelná i mimo můj Homematic ekosystém.

Např. mé oblíbené starší TPlink řady HS100 (110 s měřením), které jsou jinak velmi spolehlivé, mají nyní novou aplikaci TAPO, která má funkce pro elektrickou energii pěkně zpracovanou. Až na známý problém „přilepení“ spínacího relé po nějaké době provozu, který znemožní zásuvku vypnout, což je ale opačný problém.

Bohužel spolehlivost uvedených nouzových funkcí ani u nich není zcela stoprocentní. A s tím jsem se setkal i u dalších no-name produktů, které navíc přes svůj obvykle čínský cloud posílají data někam do politbyra. A nejsem si také jistý tím, jak jim záleží na obsahu mé lednice.

Testy s HS100 mě navedly k novějším řadám chytrých zásuvek TAPO, které TPlink produkuje také již nějakou dobu. Ty jsou dnes takovou „referencí“ ve světě nesystémových a celkem levných „chytrých“ WiFi zásuvek. Aby bylo jasno, TPlink je samozřejmě také čínský Shenzen, ale je to již celkem zavedený a spolehlivý výrobce. A některé TAPO zásuvky jsou nyní i ve verzích, kompatibilních s novým automatizačním standardem Matter. Ale to je spíše taková investice do budoucna.

Zásuvka TPlink TAPO P110M v prodejním balení
Zásuvka TPlink TAPO P110M v prodejním balení

Zásuvka TPlink TAPO P110M

Nakonec jsem po řadě testů zvolil k elektrickému monitoringu naší domácí lednice chytrou zásuvku TPlink TAPO P110M, která je dimenzována na příkon 3.680W (tj. 16A). Je to WiFi zásuvka s kompaktními rozměry, k jejímu provozu není třeba žádný další ekosystém. Aktuální prodávaná verze se chlubí zmíněnou certifikací Matter. Samozřejmostí je i možnost hlasového ovládání prostřednictvím Amazon Alexy, Apple Siri nebo Asistenta Google.

Zásuvka TPlink TAPO P110M, klíčové vlastnosti
Zásuvka TPlink TAPO P110M, klíčové vlastnosti

Ale hlavně splňuje mé požadavky na výše zmíněné bezpečnostní funkce. Je WiFi, a nepotřebuje tedy žádný další systém domácí automatizace. Náš domácí middleware Home Assistant jí v LAN našel okamžitě sám od sebe, je možné ji tedy i v H.A. komfortně zobrazit. Ale důležité je to, že naprosto perfektně a spolehlivě se automaticky sama zapne jak po výpadku elektřiny, tak při pokusu o její manuální vypnutí čímkoliv. Jakmile jí vypnu jejím tlačítkem, její aplikací, z Home Assistant prostředí, okamžitě se opět sama zapne. Perfektní, přesně to je potřeba.

Hlavní obrazovka chytré zásuvky v aplikaci TAPO
Hlavní obrazovka chytré zásuvky v aplikaci TAPO

Aplikace TAPO umí vše, co je potřeba pro provoz lednice

V česky lokalizované aplikaci TAPO stačí pro zásuvku jen zadat cenu elektrické kilowatthodiny. Poté již zobrazuje aktuální příkon spotřebiče, spotřebu v kWh, dobu provozu, náklady a další informace. Zajímavostí je možnost tzv. „fakturace“ za určené období. Kolik tedy peněz vaše lednice ve finále za určený měsíc propálila. Lze tak často nalézt skrytý problém nějakého mechanického odporu kompresoru lednice.

Spotřeba chytré zásuvky v aplikaci TAPO
Spotřeba chytré zásuvky v aplikaci TAPO

Většina domácností se přitom brání připojení své lednice k nějaké chytré měřící zásuvce. Oprávněně, neříkám že ne, je to zjevný aspekt nebezpečí s tím spojený pro případ výpadku elektřiny. Při volbě správného modelu se zaručenou bezpečností provozu se ale toho obávat jako v tomto případě netřeba.
Celá instalace vč. vybalení a nakonfigurování zásuvky nezabere ani hodinu.

"Fakturace" spotřeby chytré zásuvky v aplikaci TAPO
„Fakturace“ spotřeby chytré zásuvky v aplikaci TAPO

Naše lednice je nyní díky gadgetu Shelfy, a monitoringu spotřeby a příkonu chytrou zásuvkou o mnoho chytřejší. Shelfy vyjde dnes vyjde na nějakých 159 €, v crowfundingu byla cena příznivější. I tak se to jistě vyplatí, pokud tedy stojíte o zdravé klima, a hlavně zdravé potraviny ve vaší lednici. A přídavný monitoring příkonu lednice je potom již jen investice ve stokorunách.

Pokud jste článek dočetli až sem, a zaujal vás, budu moc rád za hodnocení na konci. Komentáře či otázky vítáme. Vše rád zodpovím. Pro pokročilé dotazy či spolupráci použijte náš kontaktní formulář.

 

Sdílejte na

4 thoughts on “Shelfy od Vitesy: Chytrá a užitečná funkcionalita pro ledničku. A k tomu efektivní správa spotřeby.

 1. Na Petrovo doporučení jsem se stal investorem do projektu i když jsem byl zpočátku skeptický, ale fakt že za projektem nestáli číňani jako vždy skrytí v zahraničí mě přesvědčil. Byl jsem mile překvapen hned po pár týdnech fungování. Máme jednodveřovou chladnička Bosch se dvěmi šuplíky s nulovou zónou (maso a zalenina). Protože používáme pro skladování potravin a zbytků systém IKEA 365+ kdy i obyčejná silikonová poklička unese skleněnou dózu a dokonale utěsní potraviny nemáme problém s pachem. Shelvy máme v šuplíku se zeleninou na režim Crisp což má kratší dobu použití a nutnost nabíjení již po cca 25 dnech. Výhodou je, že zelenina je opravdu dlouho čerstvá a použití přístroje je hned znát. Zelenina a ovoce se většinou skladují ve skladech s inertními plyny, takže po zakoupení na prodejně doma v lednici rychle ztráceli na čerstvosti a tomu je dnes konec. Jsem rád že jsem svou investicí pomohl nastartovat tenhle projekt

   
  • Jen bych doplnil, že zelenina a ovoce po odstranění z inertní atmosféry ve skladech ztrácí na čerstvosti vedle působení bakterií hlavně působením etylénu, který akceleruje zrání. A etylén právě filtr v Shelfy umí účinně neutralizovat.
   A pozitivní efekt Shelfy mj. vidím právě v tom, že není poté nutné používat nějaké speciální utěsněné dózy pro skladování jednotlivých potravin v lednici, to zjednodušuje manipulaci.

    

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *