Jak domácí automatizace Homematic řídí podlahové topení

Sdílejte na

Omicron Domotica

Zónová kontrola vytápění je již častou výbavou moderního domácnosti a nezbytnou a základní součástí systémů robustní domácí automatizace. Přínosy takové regulace topení jsou nezpochybnitelné, a řada výrobců se vývoji v této oblasti neustále a intenzivně věnuje. Zákazníkům to vedle zásadních úspor nákladů (až 30% !) za vytápění přináší i vysoký komfort prostředí a jednoduchost ovládání.

Stejně tak je tomu i u společnosti eQ-3, hlavního dodavatele hardware systému domácí automatizace Homematic a Homematic IP. eQ-3 již velmi dlouhou dobu dodává celou řadu chytrých pokojových termostatů a servopohonů radiátorů. Tyto prvky pokrývají širokou škálu požadavků zákazníků pro ovládání konvenčních teplovodních radiátorů. Patří mezi ně bezdrátové a „retrofit“ termostaty s kabelovým připojením, ve variantách 24V/230V.

Kontrola podlahového topení

Jiná, ale obdobná situace nastává při návrhu systému pro kontrolu podlahového topení (dále PT), nebo hybridního systému pro řízení radiátorů i podlahového topení současně. Pro kontrolu podlahového topení v systému Homematic je nyní také k dispozici již nový specializovaný kontrolér HM Falmot. Ten používá unikátní proporcionální aktuátory, k němu se vrátím v některém budoucím příspěvku.

Rozdělovač podlahového topení s konvenčními ventily
Rozdělovač podlahového topení s konvenčními ventily

Jak Homematic řídí podlahové topení

Zde popisuji systém řízení PT v Homematicu s využitím řídící jednotky, který je spolehlivý, relativně jednoduchý a účinný, v některých ohledech i výhodnější než Falmot řešení. Nerozebírám otázky kolem nutného správného hydraulického naladění PT a další optimalizace ovládání a řízení PT, jen chci ukázat princip této varianty. Tento článek není rozhodně návodem, spíše inspirací jak tento problém řešit.

Rozdělovač podlahového topení s elektrickými aktuátory eQ-3
Rozdělovač podlahového topení s elektrickými aktuátory eQ-3

Na přiložené fotografii rozdělovače PT je vidět, že původní běžné mechanické ventily v každé větvi PT nahradily elektrické servo-aktuátory se stavy otevřeno/zavřeno. Ty otevírají příslušnou větev podlahového topení během cca 150-180s. Pohony jsou ovládané bezdrátovými spínači (na foto vpravo nahoře), přes přímou vazbu s konkrétním pokojovým termostatem. Aktuátory mají pro snadnou kontrolu a prvotní nastavení i jednoduchou optickou signalizaci svého stavu.

Multikanálový bezdrátový spínač - ovládání aktuátorů PT
Multikanálový bezdrátový spínač – ovládání aktuátorů PT

Jakmile příslušný pokojový termostat zaznamená požadavek na zvýšení teploty ze svého integrovaného plánu nebo přímého ovládání, přes spárovaný vícekanálový spínač dá povel k otevření příslušného pohonu podlahového topení. A se zpožděním také spustí oběhové čerpadlo PT. Jeden a ten samý termostat může v Homematicu samozřejmě ovládat jak radiátor, tak PT, nebo další elektrický zdroj vytápění. Každý HM termostat má více kanálů pro tyto účely.

Jednoduché softwarové řízení

Program běžící v řídící jednotce následně zajistí, aby se přes jiný bezdrátový spínač-relé (pomocí externího ovládání kotle) se zpožděním aktivoval ohřev topného média v kotli, případně i jeho oběhového čerpadla. A to vždy, jakmile program detekuje otevření minimálně jednoho aktuátoru podlahového topení nebo servohlavice běžného radiátoru.

Multikanálový bezdrátový spínač - ovládání kotle, oběh. čerpadla a ohřevu užitkové vody
Multikanálový bezdrátový spínač – ovládání kotle, oběh. čerpadla a ohřevu užitkové vody

Výhodou oproti novějšímu Falmot řešení je ovládání (jedním spínačem) libovolného počtu větví PT (paralelně připojených). To je výhodou, když je v místnosti větší počet smyček PT. Falmot umožňuje kvůli proporcionální regulaci připojit na jeden obvod vždy jen jeden speciální aktuátor se spojitou regulací průtoku topného média. Další nespornou výhodou je plná kontrola na ovládáním kotle a čerpadel, s možností individuálního přizpůsobení konkrétnímu systému.

 

Sdílejte na

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *