Omicron Domotica
Zónová kontrola vytápění je již častou výbavou moderního domácnosti a nezbytnou a základní součástí systémů robustní domácí automatizace. Přínosy takové regulace topení jsou nezpochybnitelné, a řada výrobců se vývoji v této oblasti neustále a intenzivně věnuje. Zákazníkům to vedle zásadních úspor nákladů (až 30% !) za vytápění přináší i vysoký komfort prostředí a jednoduchost ovládání.
Stejně tak je tomu i u společnosti eQ-3, hlavního dodavatele hardware systému domácí automatizace Homematic a Homematic IP. eQ-3 již velmi dlouhou dobu dodává celou řadu chytrých pokojových termostatů a servopohonů radiátorů. Tyto prvky pokrývají širokou škálu požadavků zákazníků pro ovládání konvenčních teplovodních radiátorů. Jsou mezi nimi bezdrátové a „retrofit“ termostaty s kabelovým připojením, ve variantách 24V/230V.
Kontrola podlahového topení
Jiná, ale obdobná situace nastává při návrhu systému pro kontrolu podlahového topení (dále PT), nebo hybridního systému pro řízení radiátorů i podlahového topení současně. Pro kontrolu podlahového topení v systému Homematic je nyní také k dispozici již nový specializovaný kontrolér HM Falmot. Ten používá unikátní proporcionální aktuátory, k němu se vrátím v některém budoucím příspěvku.

Dále je popsán systém řízení PT v Homematicu s využitím řídící jednotky, který je spolehlivý, relativně jednoduchý a účinný, v některých ohledech i výhodnější než Falmot řešení. Nebudu rozebírat otázky kolem nutného správného hydraulického naladění PT a další optimalizace ovládání a řízení PT, jen chci ukázat princip této varianty. Tento článek není rozhodně návodem, spíše inspirací jak tento problém řešit.

Jak je vidět na přiložené fotografii rozdělovače PT, jsou původní běžné mechanické ventily v každé větvi PT nahrazeny elektrickými servoaktuátory se stavy otevřeno nebo zavřeno. Ty otevírají příslušnou větev podlahového topení během cca 150-180s. Pohony jsou ovládány bezdrátovými spínači (na foto vpravo nahoře) přes přímou vazbu s konkrétním pokojovým termostatem. Aktuátory mají pro snadnou kontrolu a prvotní nastavení i jednoduchou optickou signalizaci svého stavu.

Jakmile příslušný pokojový termostat zaznamená požadavek na zvýšení teploty ze svého integrovaného plánu nebo přímého ovládání, přes spárovaný vícekanálový spínač dá povel k otevření příslušného pohonu podlahového topení. A se zpožděním také spustí oběhové čerpadlo PT. Jeden a ten samý termostat může v Homematicu samozřejmě ovládat jak radiátor, tak PT, nebo další elektrický zdroj vytápění. Každý HM termostat má více kanálů pro tyto účely.
Jednoduché softwarové řízení
Program běžící v řídící jednotce následně zajistí, aby se přes jiný bezdrátový spínač-relé (pomocí externího ovládání kotle) se zpožděním aktivoval ohřev topného média v kotli, případně i jeho oběhového čerpadla. A to vždy, jakmile je detekováno otevření minimálně jednoho aktuátoru podlahového topení nebo servohlavice běžného radiátoru.

Výhoda oproti Falmot řešení je možnost jedním spínačem ovládat libovolný počet větví PT (paralelně připojených). To je výhodné, když je v místnosti použit větší počet smyček PT. U Falmot je možné kvůli proporcionální regulaci připojit na jeden obvod vždy jen jeden speciální aktuátor se spojitou regulací průtoku topného média. Další nespornou výhodou je plná kontrola na ovládáním kotle a čerpadel, s možností individuálního přizpůsobení konkrétnímu systému.