Sonoff ZBmini

Jak z hloupého osvětlení udělat chytré? Integrace Sonoff Mini Switch do PHILIPS Hue.

Sdílejte na

Asi každý již narazil na nějaké domácí osvětlení, které neslo prvky nějakého vyššího komfortu ovládání, či přímo integrace do systému chytrého osvětlení či dokonce domácí automatizace.

Pár nejdůležitějších argumentů:
 • možné centrální ovládání osvětlení, někdy i s integrací do systému domácí automatizace
 • energetické úspory – např. problém s opomenutím zhasnutí (využití např. senzoru přítomnosti)
 • automatizace osvětlení – např. dle úrovně venkovního světla, či příchodu do místnosti
 • bezpečnost – možnost automatického rozsvícení při požáru, vloupání, zazvonění u dveří, nebo simulace přítomnosti doma
 • osvětlovací komfort a hygiena – automatické změna chromatičnosti LED pro přizpůsobení barvy osvětlení denní době
 • ovládací komfort – různé světelné scény, propojení s domácím kinem, snadné přidání dalších „vypínačů

Dnes je na trhu celá řada systémů chytrého osvětlení pro domácnosti, které jsou obvykle funkční jen s nějakou proprietární aplikací pro chytré telefony, a nebo jsou již součástí nějaké pokročilejší domácí automatizace. A je samozřejmě důležité a žádoucí, aby takové „chytré“ osvětlení bylo i nadále ovládáno i z běžných nástěnných vypínačů/ovladačů. To by vám drahé polovičky nedovolily.

I u nás známý systém Philips (Signify) HUE nabízí smart LED žárovky a pásky, a nebo i integrovaná svítidla. A vedle aplikace (obvykle jen pro konfiguraci), je lze obvykle ovládat i vlastními proprietárními ovladači . V tomto systému (Zigbee 3.0) pracují i jiné chytré žárovky, např. INNR, IKEA a další.

Zmíněný systém Philips HUE má dokonce integraci do systému domácí automatizace Homematic a jiných, takže jej lze dále ovládat i sofistikovaněji, např. podle různých událostí.

Z hloupého vypínače chytrý?

Když ale nastane případ, že uživatel již nějaké osvětlení má (např. hloupé LED), nechce ho měnit své vypínače, a přitom ho chce začlenit do HUE ovládání. HUE pracuje se známým přenosovým standardem ZigBee 3.0, je tedy nabíledni, že by s ním mohly být kompatibilní i ZigBee 3.0 prvky pro osvětlení jiných výrobců.

Řešil jsem nedávno pro několik zákazníků s HUE/Homematic toto zadání:
 • zákazník již disponuje smart osvětlovacím systémem Philips HUE
 • HUE je integrován i do domácí automatizace Homematic
 • v domácnosti je i osvětlení, které není „smart„, ale zákazník ho chce ovládat HUE aplikací (a HUE ovladači), a také z Homematic systému
 • ideální modul, jenž z běžného vypínače udělá „chytrý„, ale přitom zachová ten „hloupý“ vypínač někde na zdi
 • možnost souběžného provozu „hloupých“ vypínačů a HUE ovladačů
Pro takovou úlohu je potřeba podomítkový modul, který:
 • je Zigbee 3.0 kompatibilní, a bude funkční i s HUE Bridge
 • jde vestavět do většiny dnešních vypínačových krabic
 • umožní zachování stávajícího „hloupého“ vypínače
 • umožní současné ovládání HUE ovladači a aplikací
 • bude funkční v integraci HUE do Homematic
Podpora mnoha Smart Home systémů
SONOFF Mini Switch

Firma SONOFF má v nabídce Sonoff Mini Switch, který je jak ZigBee 3.0 kompatibilní, tak pracuje i s HUE Bridge. Modul tedy nabízí možnost, jak ze starého „hloupého“ vypínače na zdi udělat chytrý, a také dálkově ovládaný vypínač. Modul je kompatibilní i s jinými ZigBee branami, ale také s hlasovými asistenty Amazon Echo a Google Assistant. Existuje rovněž integrace do IFTTT.

Modul se vejde pod stávající vypínač (krabice 68 mm)

Modul se instaluje do standardní 68mm elektroinstalační krabice pod standardní vypínač světel. Je nutné upozornit, že pro svůj provoz vyžaduje i nulový vodič, což u starších staveb může být problém.

Možné varianty zapojení
Philips HUE integrace

Poslední otázkou bylo, zda je tento modul možné po integraci do HUE Bridge ovládat i jeho HUE ovladači, konkrétně s Hue Dimmer Switch v nové generaci (v2). To lokální distributor nebyl schopen zaručit, ani intenzivní „výzkum“ s pomocí Google mě odpověď nedal.

Integrace do Philips HUE prostředí

HUE Bridge modul načte okamžitě a bezproblémově. Vytvořil jsem zkušební konfiguraci Hue Dimmer Switche (druhá generace), který zapne a vypne tento modul, také zcela bez problému a funkční, viz přiložené video. Takže vše funkční .

Funkčnost s HUE DimmSwitch v2
Homematic integrace

Také následná integrace do domácího systému automatizace Homematic prostřednictvím Homematic HUE Add-On (by JAN) bezproblémová, modul se v HM objeví jako další On/Off světlo, se kterým se dá dělat cokoliv, jako by to byl originální HM kontrolér světla.

Integrace modulu v Homematic HUE Addon

Ve finále je tedy původní „hloupé“ světlo možné ovládat z jeho původního vypínače na zdi, HUE aplikací i HUE ovladači, a také Homematic aplikací a ovladači. A samozřejmě jsou funkční pokročilé scény a automatizace jak v HUE, tak v Homematic. Třešničkou by měla být i funkčnost modulu jako ZigBee router.

Integrace modulu v Homematic jako další světlo

Závěrem, skvělý výrobek, za těch cca 600 Kč (vč. DPH a české záruky) výborná alternativa, jak udělat z hloupých vypínačů ty chytré, s integrací jak do HUE ekosystému, a v mém případě i do systému domácí automatizace Homematic. Za jeho poskytnutí děkuji internetovému obchodu Smart-switch.cz 

Pokud jste článek dočetli až sem, a zaujal vás, budu moc rád za hodnocení na konci. Komentáře či otázky jsou vítány. Vše rád zodpovím. Pro pokročilé dotazy či spolupráci použijte náš kontaktní formulář.

 

Sdílejte na

2 thoughts on “Jak z hloupého osvětlení udělat chytré? Integrace Sonoff Mini Switch do PHILIPS Hue.

 1. Super výrobek, pomohl mi vyřešit problém začlenění původního osvětlení do domácí automatizace… 👍, můžu jenom doporučit….,👍

   
 2. Potýkal jsem se duševně s nákladností výměny osvětlení garáže (10 světel) a spotlightu s PIR senzorem před garáží a dalších tří technických místností v suterénu RD. Obytné prostory mám kompletně v Philips Hue led žárovkách včetně Hue switchů, které nahradily klasické vypínače. Navíc máme jednoho non compliance člena rodiny. Sonoff Mini Switch umožnil (umožní) neměnit 15 žárovek a 6 vypínačů. Například v garáži nahradí jeden Sonoff Mini switch, jak jsem uvedl výše, výměnu 10 žárovek a tří vypínačů. A stále lze světla ovládat původními vypínači, což v technických místnostech nijak nevadí (nepotřebuji měnit chromatičnost, intenzitu jasu světla apod) a navíc se tím osvětlení garáže mohlo v integraci do Homematic ekosystému zařadit do příchodové sekvence odemykání dveří. A pokud náhodou někdo zapomene zhasnout, vyřídím to z postele přes Philips Hue aplikaci.

   

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *