Jak z hloupého osvětlení udělat chytré? Integrace Sonoff Mini Switch do PHILIPS Hue.

Sdílejte na

Asi každý již narazil na nějaké domácí osvětlení, které neslo prvky nějakého vyššího komfortu ovládání, či přímo integrace do systému chytrého osvětlení či dokonce domácí automatizace.

Pár nejdůležitějších argumentů:
  • možné centrální ovládání osvětlení, někdy i s integrací do systému domácí automatizace
  • energetické úspory – např. problém s opomenutím zhasnutí (využití např. senzoru přítomnosti)
  • automatizace osvětlení – např. dle úrovně venkovního světla, či příchodu do místnosti
  • bezpečnost – možnost automatického rozsvícení při požáru, vloupání, zazvonění u dveří, nebo simulace přítomnosti doma
  • osvětlovací komfort a hygiena – automatické změna chromatičnosti LED pro přizpůsobení barvy osvětlení denní době
  • ovládací komfort – různé světelné scény, propojení s domácím kinem, snadné přidání dalších „vypínačů

Dnes se dodává celá řada systémů chytrého osvětlení pro domácnosti, které obvykle vyžadují použití nějaké proprietární aplikace pro chytré telefony. A nebo jsou již součástí nějaké pokročilejší domácí automatizace. A je samozřejmě důležité a žádoucí, aby uživatelé i nadále ovládali takové „chytré“ osvětlení z běžných nástěnných vypínačů/ovladačů.

I u nás známý systém Philips (Signify) HUE nabízí smart LED žárovky a pásky, a nebo i integrovaná svítidla. A vedle aplikace (obvykle jen pro konfiguraci), uživatelé mohou ovládat chytré osvětlení i pomocí proprietárních ovladačů. V tomto systému (Zigbee 3.0) pracují i jiné chytré žárovky, např. INNR, IKEA a další.

Zmíněný systém Philips HUE má dokonce integraci do systému domácí automatizace Homematic a jiných, takže jej lze dále ovládat i sofistikovaněji, např. podle různých událostí.

Z hloupého vypínače chytrý?

Když ale nastane případ, že uživatel již nějaké osvětlení má (např. hloupé LED), nechce ho měnit své vypínače, a přitom ho chce začlenit do HUE ovládání. HUE pracuje se známým přenosovým standardem ZigBee 3.0, je tedy nabíledni, že by s ním mohly být kompatibilní i ZigBee 3.0 prvky pro osvětlení jiných výrobců.

Řešil jsem nedávno pro několik zákazníků s HUE/Homematic toto zadání:
  • zákazník již disponuje smart osvětlovacím systémem Philips HUE
  • HUE je integrovaný i do domácí automatizace Homematic
  • v domácnosti je i osvětlení, které není „smart„, ale zákazník ho chce ovládat HUE aplikací (a HUE ovladači), a také z Homematic systému
  • ideální modul, jenž z běžného vypínače udělá „chytrý„, ale přitom zachová ten „hloupý“ vypínač někde na zdi
  • možnost souběžného provozu „hloupých“ vypínačů a HUE ovladačů
Pro takovou úlohu je potřeba podomítkový modul, který:
  • je Zigbee 3.0 kompatibilní, a bude funkční i s HUE Bridge
  • jde vestavět do většiny dnešních vypínačových krabic
  • umožní zachování stávajícího „hloupého“ vypínače
  • umožní současné ovládání HUE ovladači a aplikací
  • bude funkční v integraci HUE do Homematic
Podpora mnoha Smart Home systémů
Podpora mnoha Smart Home systémů
SONOFF Mini Switch

Firma SONOFF má v nabídce Sonoff Mini Switch, který je jak ZigBee 3.0 kompatibilní, tak pracuje i s HUE Bridge. Modul tedy nabízí možnost, jak ze starého „hloupého“ vypínače na zdi udělat chytrý, a také dálkově ovládaný vypínač. Modul je kompatibilní i s jinými ZigBee branami, ale také s hlasovými asistenty Amazon Echo a Google Assistant. Existuje rovněž integrace do IFTTT.

Modul se vejde pod stávající vypínač (krabice 68 mm)
Modul se vejde pod stávající vypínač (krabice 68 mm)

Modul se instaluje do standardní 68mm elektroinstalační krabice pod standardní vypínač světel. Upozorňuji, že pro svůj provoz vyžaduje i nulový vodič, což může být problémem u starších staveb.

Možné varianty zapojení
Možné varianty zapojení
Philips HUE integrace

Poslední otázkou bylo, zda je tento modul možné po integraci do HUE Bridge ovládat i jeho HUE ovladači, konkrétně s Hue Dimmer Switch v nové generaci (v2). Lokální distributor, ani intenzivní „výzkum“ s pomocí Google mě nebyli schopni dopředu odpovědět.

Integrace do Philips HUE prostředí je bezproblémová
Integrace do Philips HUE prostředí je bezproblémová

HUE Bridge modul načte okamžitě a bezproblémově. Vytvořil jsem zkušební konfiguraci Hue Dimmer Switche (druhá generace), který zapne a vypne tento modul, také zcela bez problému a funkční, viz přiložené video. Takže vše funkční .

Funkčnost s HUE DimmSwitch v2
Homematic integrace

Také následná integrace do domácího systému automatizace Homematic prostřednictvím Homematic HUE Add-On (by JAN) bezproblémová, modul se v HM objeví jako další On/Off světlo, se kterým se dá dělat cokoliv, jako by to byl originální HM kontrolér světla.

Integrace modulu v Homematic HUE Addon
Integrace modulu v Homematic HUE Addon

Ve finále můžeme tedy ovládat původní „hloupé“ světlo z jeho původního vypínače na zdi, pomocí HUE aplikace, s chytrým HUE ovladačem, a také pomocí Homematic aplikace a jeho ovladačů. A samozřejmě jsou funkční pokročilé scény a automatizace jak v HUE, tak v Homematic. Třešničkou je i funkčnost modulu jako ZigBee routeru.

Integrace modulu v Homematic jako další světlo
Integrace modulu v Homematic jako další světlo

Závěrem, skvělý výrobek, za těch cca 600 Kč (vč. DPH a české záruky) výborná alternativa, jak udělat z hloupých vypínačů ty chytré, s integrací jak do HUE ekosystému, a v mém případě i do systému domácí automatizace Homematic. Za jeho poskytnutí děkuji internetovému obchodu Smart-switch.cz 

Pokud jste článek dočetli až sem, a zaujal vás, budu moc rád za hodnocení na konci. Komentáře či otázky jsou vítány. Vše rád zodpovím. Pro pokročilé dotazy či spolupráci použijte náš kontaktní formulář.

 

Sdílejte na

4 thoughts on “Jak z hloupého osvětlení udělat chytré? Integrace Sonoff Mini Switch do PHILIPS Hue.

  1. Super výrobek, pomohl mi vyřešit problém začlenění původního osvětlení do domácí automatizace… 👍, můžu jenom doporučit….,👍

     
  2. Potýkal jsem se duševně s nákladností výměny osvětlení garáže (10 světel) a spotlightu s PIR senzorem před garáží a dalších tří technických místností v suterénu RD. Obytné prostory mám kompletně v Philips Hue led žárovkách včetně Hue switchů, které nahradily klasické vypínače. Navíc máme jednoho non compliance člena rodiny. Sonoff Mini Switch umožnil (umožní) neměnit 15 žárovek a 6 vypínačů. Například v garáži nahradí jeden Sonoff Mini switch, jak jsem uvedl výše, výměnu 10 žárovek a tří vypínačů. A stále lze světla ovládat původními vypínači, což v technických místnostech nijak nevadí (nepotřebuji měnit chromatičnost, intenzitu jasu světla apod) a navíc se tím osvětlení garáže mohlo v integraci do Homematic ekosystému zařadit do příchodové sekvence odemykání dveří. A pokud náhodou někdo zapomene zhasnout, vyřídím to z postele přes Philips Hue aplikaci.

     
  3. Môžem tiež pridať svoju skúsenosť. Potreboval som maličký switch pod zrkadlo kompatibilný s HUE a Phillips nič take nemá, ich jediný switch je obrovská krabica. Padla voľba na Sonoff ZBMINI. Funguje to, sparovanie s HUE bridgom bolo bezproblemové, ale nefunguje to na 100%. Ovládať ide z appky aj tlačidlami, zapnúť aj vypnúť, ale ak už ho začlením do scény a v tej scene ma byť vypnutý, aj tak sa zapne. Neviem, či je to chyba na strane Phillipsu alebo to nie je plne kompatibilné. V zaklade to funguje dobre, pojročilejšie veci už nie až tak dobre.

     
    • Díky moc za příspěvek😃

      Takové chování s recenzovaným modulem jsem zatím nezaznamenal, ale netvrdím, že se to neděje.
      Osobně je ve svém systému využívám na 2 pozicích. Jeden je vestavěn přímo ve svítidlu (s integrovaným LED světelným zdrojem), druhý jiné místnosti je v instalační krabici pro ovládání scénického LED pásku. Ten je dokonce součástí skupiny (vytvořené v HUE Essentials), kde jsou mj. i Trådfri zásuvky (od IKEA).

      Vše integrované i jak v Homematicu, tak v Home Assistant. A žádný problém za cca 1.5 roku provozu👍

      Zásadní problémy jsem naopak zaznamenal s také zde testovanou verzí tohoto modulu „bez nuláku“, což jsem popsal v jiném místním příspěvku:
      https://www.domotica.cz/zigbee/sonoff-zbmini-l-jak-z-hloupeho-osvetleni-udelat-chytre-a-jde-to-i-bez-nulaku-i-s-philips-hue-bridge/

      Tam jsou problémy obdobné těm, které popisujete výše. Zejména problémy s aplikacemi (jak nativní, tak i Essentials), a také problémy při hlasovém ovládání přes Google Assistant (Google Home). Z toho důvodu to nebylo bez problémů zcela použitelné pro integraci pod HUE Bridge.

      Chystám se v nejbližší době na malý test 2. generace („bez nuláku“), která by snad již pod HUE Bridge mohla být funkční bez problému. Philips HUE Bridge používá specifikaci Zigbee 3.0 Light Link, zde se toho Sonoff asi zcela nedržel🥴 Je to vždy trošku sázka do loterie, protože Sonoff uvádí kompatibilitu s kdejakou Zigbee bránou (vč. Amazon Alexa), ale s HUE Bridge ne…

       

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *