Capricorn, světelný objekt z vlastní dílny

Sdílejte na

Tak jsem dokončil svůj malý domácí projekt chytrého světelného objektu, nazvaný definitivně „Capricorn“ (původně to byl „Aldebaran„, změna vysvětlena v komentáři za článkem)…

Před časem jsme doma začali migraci domácího osvětlení (starý 440 MHz systém řízení) na moderní Philips HUE systém se Zigbee 3 technologií. Rozhodli jsme se i pro změnu stropního osvětlení v našem obýváku. Na takové, které odpovídá nejen designu místnosti, ale i s odpovídajícím výkonem a komfortními funkcemi. A přitom plně integrované do systému naší domácí automatizace.

Světelný objekt Capricorn
Světelný objekt Capricorn

V obýváku máme celou řadu dalšího LED osvětlení, např. v „plovoucích“ nástěnných skříňkách, stolních lampách a filamentových solitérech. Všechna svítidla a světelené zdroje jsou nyní integrované v HUE. A ten běží pod domácí automatizací Homematic.

Na stropě byl dosud velký přisazený talíř s kulatou zářivkou, ovládaný původním 440 MHz systémem. Talíř před časem nahradil ještě původní designový halogenový pendant od finského Livalu ze zlatých 90tek, kterému ale odešel zdroj. Ten ale stejně moc světla nenadělal, byla to designová bodovka a proto po zmíněné závadě ustoupil přisazenému talíři. Talíř svítil velmi dobře, říkali jsme mu „supernova“, ale do pojetí pokoje již moc nezapadal.

Spodní část Capricornu ještě u truhláře, viditelné jsou kabelové průchodky bez krytů
Spodní část Capricornu ještě u truhláře, viditelné jsou kabelové průchodky bez krytů

Jak Capricorn vznikl

A tak vznikl můj projekt Capricorn. Chtěl jsem velký světelný objekt ve formě přisazeného stropního panelu v přírodním dřevu, nejlépe dubovém masivu, na kterém budou zavěšené chytré (HUE) Edison žárovky na nějakých retro závěsech. Původně jsem plánoval i stínítka, dokonce jsem je již koupil, ale od toho jsem upustil po oznámení obřích HUE filament žárovek. A nahoře pod stropem s dalším nezávislým ambientním osvětlením stropu.

V truhlářské dílně mě na míru vyrobili stropní desku 150x70x5 cm z dubového masivu (15 kg). To byl docela problém, zvláště dnes, v situaci, kdy truhláři nejsou, a já to chtěl právě z masivu. Po mnoha peripetiích se nakonec zadařilo, a šikovného a ochotného truhláře jsem sehnal, jen to nějakou dobu trvalo. Udělal vše jak jsem chtěl, dokonce vymyslel lepší způsob zavěšení, než jsem původně zvažoval. Deska je zcela přírodní masiv, ošetřena pouze voskem.

Pohled na stropní část, sokl je na stropě připevněn k pomocnému držáku
Pohled na stropní část, sokl je na stropě připevněn k pomocnému držáku

Co je uvnitř

Celý světelný objekt disponuje 5 na sobě nezávislými svítidly, sdružených ve 2 osvětlovacích okruzích, vše pracuje pod Philips HUE.

Nahoře mezi deskou a stropem jsou 2 sady HUE LED RGB stripu (4 metry) pro nepřímé osvětlení stropu. Stmívatelné, s měnitelnou chromatičností bílé barvy (automaticky se mění s denní dobou), 3.300 lm a RGB-W barevná funkcionalita. Ta se využívá zejména pro různé alarmy z Domotica systému.
Barevná RGB funkce je také plánovaná pro chystané dynamické „ambilight“ osvětlení pro domácí kino.

Již zakrytované kabelové průchodky s italskými vintage kabely La Morell
Již zakrytované kabelové průchodky s italskými vintage kabely La Morell

LED pásek je přichycený okolo vnitřního soklu, kterým celá dubová deska svítidla přiléhá ke stropu na pomocném držáku. Uvnitř vzniklého prostoru jsou skryté všechny elektrické rozvody, a také elektronika osvětlení. Je tam prostor i pro další možný skrytý hardware, jako např. WiFi mesh AP, pohybový mikrovlnný senzor apod.

Co je venku

Zespodu desky jsou přes nastavitelné designové průchodky zavěšené 3 žluté textilní splétané retro kabely La Morell s kovovými objímkami (od stejného italského dodavatele). V objímkách jsou osazené obří LED filament žárovky velikosti G125 systému Philips HUE, popis je dále. Průchodky s vnitřními svorníky umožňují i po finálním zavěšení svítidla jednoduché a komfortní polohování jednotlivých kabelů se žárovkami podle potřeby. Například při změně dispozice – není tak nutné zkracovat krásný retro kabel, ten se jen zvenčí zasune dovnitř svítidla.

Detail vintage kabelů a objímek La Morell

Co to umí

Filament žárovky jsou nové modely Philips HUE G125/E27/7W s funkcí White Ambiance – ta byla dosud dostupná jen u běžných LED žárovek. Tato funkcionalita umožňuje i u této Edison žárovky plynulou změnu chromatičnosti bílé mezi 2200K-4500K pro plánované dynamické adaptivní osvětlení . To je možné díky dvojitému LED vláknu, tak se barva osvětlení může přizpůsobit denní době. Tyto stmívatelné giganty se svítivostí 550lm jsou ty zatím úplně největší vyrobené HUE žárovky. Na ty jsem si ale musel počkat, díky pandemii COVID byl jejich prodej několikrát odložen.

Capricorn v teplém spektru světla

Díky dvěma samostatným světelným okruhům (stropní LED pásek a 3 žárovky v jedné skupině), jejich stmívatelnosti, měnitelné chromatičnosti (a u LED pásku i RGB funkci) lze vytvořit nespočetné množství různých světelných scén, společně s dalšími světelnými zdroji a objekty v místnosti.

Studenější nastavení White Ambiance
Studenější nastavení White Ambiance

Jak se to ovládá?

Capricorn se ovládá pomocí HUE Dimmer Switch (později vyměněn za přívětivější Hue Tap Dial Switch, který nyní ovládá kompletně celé osvětlení v místnosti), který je společný pro další 2 RGB stolní lampy v místnosti. To zejména v režimech, které jsou společné pro všechny světelné zdroje místnosti. Ovládací Dimmer Switch 2. generace při zapnutí Capricornu (horní tlačítko) vždy automaticky zvolí chromatičnost světla podle denní doby.

Všechny světelné zdroje na Capricornu umožňují tuto volbu, a odpovídá to přirozenému cyklu barevné teploty světla, tak jak se pohybuje slunce. To mimo jiné napomáhá ke správné tvorbě spánkového hormonu melatoninu. Spodním tlačítkem (HUE) lze cyklovat v různých barevných teplotách, když se automatická volba barvy světla zrovna nehodí (např. úklid).

Capricorn při minimálním nastavení jasu

RGB možnosti horního LED pásku se využívají obvykle jen při manuálním ovládání, a hlavně jako součást alarmů z domácí automatizace, které jsou barevně oddělené podle své důležitosti (např. červené světlo při požárním alarmu, modrá při zazvonění na chytrý zvonek apod.).

Samozřejmá je potom úplná integrace Capricornu do systému domácí automatizace Homematic (HUE Add-On), a jeho automatické ovládání např. podle západu slunce, příchodu/odchodu z domu apod. Vedle ovládání přes zmíněné Dimmer Switche používáme i Google Asistent, možná je i Amazon Alexa. Capricorn je integrovaný i do Home Assistant, který v našem systému chytrého domu pracuje jako „middleware“ hub.

Spíše pro ladění a konfiguraci je k dispozici i individuální ovládání přes HUE aplikace, zejména na smartphonech a domácím nástěnném tabletu.. HUE je rovněž dostupné v IFTTT. Osvětlení se automaticky přizpůsobuje i v prostředí multimediálního přehrávače KODI, obdobně jako v kině.

Velké poděkování patří kamarádovi Vojtovi za přípravu elektrického 230V rozvodu uvnitř svítidla 🙂

Pokud jste článek dočetli až sem, a zaujal vás, budu moc rád za hodnocení na konci. Komentáře či otázky jsou vítány. Vše rád zodpovím. Pro pokročilé dotazy či spolupráci použijte náš kontaktní formulář.

 

Sdílejte na

2 thoughts on “Capricorn, světelný objekt z vlastní dílny

  1. Malá zajímavost, musel jsem nakonec změnit jméno.

    Původní „Aldebaran“ (stejně to nebylo konečné) se ale vůbec nelíbil Google Home Assistantu, který neustále chyboval jen při zmínění tohoto jména, a v obýváku to často zaměňoval za „All“ (!) se všemi možnými dopady. Vůbec to nedělalo dobrotu.

    Takže ve finále jiné souhvězdí, které bylo na počátku rovněž na paškále 🙂

     

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *