Hlídejte si doma CO2 – senzor kvality vzduchu pro domácnost

Sdílejte na

Pro zajištění správného domácího „povětří“ jsou často potřeba senzory kvality vzduchu. Běžné větrání sice výměnu vzduchu zajistí, ale často se na něj zapomíná, zbytečné větrání naopak zvyšuje energetické ztráty. V integraci s nějakým systémem domácí automatizace potom dokáží takové senzory ovládat i stávající infrastrukturu v domácnosti pro větrání. Počínaje zapnutím čističek vzduchu, přes automatické otevření okna, konče ovládáním domácí vzduchotechniky. Řada z nich ale umí fungovat i zcela samostatně.

Špičkový senzor kvality vzduchu měří CO2

Obecně jsou takové senzory kvality vzduchu obvykle na bázi laserové detekce, a dokáží dost přesně zjistit nejrůznější znečištění vzduchu. Tam patří zejména kouř, domácí prach, srst mazlíčků, plísně, pyly a další jemné částice menší než 0,3 mikronu. Za velmi důležité pro zdravé domácí prostředí jsou potom ale považovány senzory úrovně okolního CO2.

Senzor CO2 Homematic HmIP-SCTH230
Senzor CO2 Homematic HmIP-SCTH230

Téma CO2 je aktuálnější, než kdy dříve. Tato chemická sloučenina se stává stále důležitější nejen jako hrozba pro klima, ale také jako důležitý ukazatel kvality vnitřního ovzduší. S COVID pandemií tato klíčová postava převzala také další důležitou roli. Ke stanovení této důležité hodnoty kvality vzduchu domácí automatizace Homematic nově disponuje CO2 senzorem s dodatečným měřením teploty a vlhkosti. Kromě integrace do inteligentní domácnosti, ve které jsou měřené hodnoty odesílány bezdrátově, lze zařízení použít také samostatně. Ale o tom dále.

Instalace senzoru

Senzor je vestavěn do standardního 55mm podomítkového EU modulu. To umožní vestavbu společně s dalšími moduly do vypínačových sestav pod jedním společným rámečkem. Senzor s označením HmIP-SCTH230 používá špičkový detekční CO2 prvek od švédského specialisty na senzory Senseair s metodou měření NDIR (Non Dispersive InfraRed). Elektronika senzoru pracuje s napájení 230V s nulovým vodičem.

Montáž senzoru CO2 do 55 rámečku společně s dalšími prvky
Montáž senzoru CO2 do 55 rámečku společně s dalšími prvky

Rozsah měření CO2 / oxidu uhličitého: 400 – 5.000 ppm, rozlišení: 1 ppm, přesnost: ± (3% + 30 ppm). Kromě toho velmi přesně zaznamenává teplotu (s přesností 0.1 °C) a vlhkost vzduchu (rH) pro optimální reprodukci kvality vnitřního vzduchu. To jsou skvělé hodnoty, jako vždy u Homematicu.

Bezproblémové použití

Senzor se bezproblémově zapadne i do stávající infrastruktury v inteligentních domácnostech, ale i v kancelářích, školách a . Disponuje vlastním zobrazením koncentrace CO2 v podobě řady 5 bílých LED pro úrovně CO2 v hodnotách pod 600 ppm, a naopak hodně přes 1500 ppm. Jas diod lze programově ovládat, resp. je zcela vypnout. To se hodí např. při instalaci v ložnicích, kdy se LED zobrazení automaticky vypne a neruší ve spánku.

Zobrazení stavu CO2 senzoru v aplikaci Homematic IP
Zobrazení stavu CO2 senzoru v aplikaci Homematic IP

Snadné využití i bez domácí automatizace

Možnosti využití jsou široké i pro uživatele bez navazujícího systému domácí automatizace. Kromě bezdrátové integrace do inteligentní domácnosti lze zařízení použít také jako zcela samostatné zařízení. Senzor je vybaven i integrovaným relé se spínacím výstupem (1150W).  Tak je možné jednoduše realizovat jednoduchou výstrahu překročení limitů kvality vzduchu.

A samozřejmě, pokud je tento senzor integrován do Smart Home Homematic (Homematic IP), možnosti jsou takřka nekonečné. Počínaje výstrahy ve formě zprávy nebo hlasového upozornění, případně upozorněním na barevném tablu (také 55 modul), přes automatické otevření oken s otevíráním Winmatic při překročení prahové hodnoty CO2 a současnou automatickou podporou ventilátoru pro rychlé vyvětrání splitem domácí klimatizace nebo jiným ventilátorem, konče ovládáním domácího ventilačního systému s dalšími Homematic prvky s plynulou vazbou.

Barevně odlišený výstup CO2 senzoru na tablu v běžném 55 modulu
Barevně odlišený výstup CO2 senzoru na tablu v běžném 55 modulu

Tak lze realizovat kvalitní a energeticky nenáročnou výměnu vzduchu pokud doma není nikdo přítomen a je nízké znečištění CO2, nebo zvýšení výměny vzduchu, pokud je přítomno více lidí se zvýšením úrovně CO2.

 

Sdílejte na

2 thoughts on “Hlídejte si doma CO2 – senzor kvality vzduchu pro domácnost

  • Homematic je btw. jeden z nejlevnějších opravdových systémů domácí automatizace.

   Pokud chcetw kvalitní CO2, navíc s integrací do nějakého Domotica systému, musíte si vždy připlatit.

   Dnes je ta cena už podstatně vyšší😪

    

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *