Homematic logo

Automatické otevření okna, to je WinMatic, který vám doma sám vyvětrá.

Sdílejte na

Systém domácí automatizace Homematic disponuje vlastním servomotorickým systémem WinMatic pro ovládání standardních euro oken. To znamená, že umí automaticky ovládat otevření a náklon okna, např. pro vyvětrání. Zachována je funkce úplného manuálního otevření okna i bez asistence servopohonu, např. při poruše nebo vybité baterii. Tím se dost odlišuje od jiných obdobných systémů (a velmi drahých), které lze otevírat již jen motoricky.

WinMatic na standardním euro okně
WinMatic na standardním euro okně

Mechanismus umožňuje montáž na okno bez jakéhokoliv destruktivního zásahu do okna, což významně ovlivňuje možnou záruku na okno. To je další benefit zařízení. Obsahuje vlastní výměnnou baterii , kterou lze pravidelně dobíjet přiloženou dobíječkou. Těchto baterií lze dokoupit jako příslušenství více, pro případ zálohy. Nicméně z vlastní zkušenosti u zákazníků lze říci, že obvykle vystačí originální baterie, která včas dá vědět o nutnosti dobíjení.

WinMatic používá originální uzamykací mechanismus okna, a jeho použití je velmi bezpečné. Násilné otevření okna s WinMaticem je například pro potencionálního zloděje podstatně obtížnější než okna s běžnou kličkou. Zvláště, pokud je pohon připojen do domácího zabezpečení v Homematic systému.

Servopohon WinMatic
Servopohon WinMatic

WinMatic disponuje vlastním ovládáním několika tlačítky přímo na panelu ovládacího mechanismu, vč. malého stavového LCD displeje. Nicméně se spíše předpokládá nějaký režim vzdáleného ovládání z mnoha Homematic ovladačů, které jsou k dispozici. Například velmi oblíbené nástěnné bezdrátové 6-ti tlačítko, kde může být jeden pár tlačítek vyhrazen ovládání okna. To může být umístěno v podstatě kdekoliv. Samozřejmě jsou k dispozici i konvenční dálkové ovladače.

Příklad dalšího ovládání z nástěnného multi-tlačítka Homematic
Příklad dalšího ovládání z nástěnného multi-tlačítka Homematic


Hlavním benefitem je ale zcela automatický provoz pod řídícím systémem Homematic, který bude okno otevírat s ohledem na teplotu a provoz domácí klimatizace, s využitím detekce špatného vzduchu z externího senzoru kvality vzduchu, které jsou dnes integrovány i v různých chytrých domácích čističkách vzduchu.

Instalace otevíracího servopohonu vyžaduje určitou manuální zručnost, nicméně nejde o žádný zásah do konstrukce okna, doporučuji ale předem dobře prostudovat manuál. Jen nastavení krajní meze pro vyklopení okna může být trochu komplikovanější. Výhodou instalace WinMatic je velmi jednoduchá a rychlá demontáž z okna.

WinMatic v akci, zvuk pohonu je ve skutečnosti velmi tišší než se z videa zdá

Servopohon WinMatic je již docela letité zařízení, výrobce eQ-3 avizovalo již několikrát zmodernizovaného nástupce, pravděpodobně již v systému Homematic IP (navzájem kompatibilní i s Homematic). I tak je to ale stále jedno z mála cenově dostupných řešení pro bezpečné a spolehlivé otevírání euro oken, zejména v nepřítomnosti (např. pro vyvětrání přehřátého interiéru v noci). Jeho výrazným benefitem je zcela bezdestrukční instalace bez zásahu do konstrukce okna, a skvělá integrace do systému Homematic.

 

Sdílejte na

4 thoughts on “Automatické otevření okna, to je WinMatic, který vám doma sám vyvětrá.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *