Umíte dobře větrat? Využijte k tomu i domácí klimatizaci.

Sdílejte na

Řada domovů je dnes již vybavena nějakou domácí klimatizací. A obvykle jen pro pouze sezónní využití. Již méně uživatelů využívá např. i vytápěcí možnosti klima jednotek v přechodových obdobích, a to zejména u moderních invertorových systémů, které jsou výrazně provozně úspornější. To je ale škoda, protože interní split každé pevně instalované klimatizace lze využít i pro další, velmi zajímavé funkce. A to sofistikované větrání či vysoušení interiéru.

Pravidelné větrání je velmi důležité

Pro udržení správného a zdravého klima v domě je potřeba pravidelné větrání, to je velmi důležité pro zabránění vzniku plísní. A to zejména v domácnostech s moderními plastovými okny. Ta obvykle tak dokonale izolují, že je potřeba ve větší míře větrat. A při takovém větrání (mimo obvyklou klima sezónu) je vhodné využít jinak nevyužitý split pro podporu cirkulace vzduchu, v okamžiku když se místnost větrá. Taková činnost se dá automatizovat, zvláště pokud je k dispozici malá chytrá krabička Sensibo SKY.

Sensibo SKY v2
Sensibo SKY v2

Pro chytré ovládání domácí klimatizace jsou na trhu kontroléry pro umístění kdekoliv v místnosti s klimatizačním splitem. Například již zmíněné izraelské Sensibo Sky vám nabízí vedle vzdáleného ovládání klimatizace z vašeho smartphone, tabletu nebo webu, i další chytré funkce, které z vaší domácí „obyčejné“ (i postarší) klimatizace udělají výrazně chytřejší a komfortnější systém. V podstatě může nahradit originální dálkový ovladač, který je ovšem možné používat i nadále. V mém případě jsou originální dálkové ovladače od klima splitů uschovány v šuplíku pro „strýčka příhodu„. Ale o tom v jiném příspěvku.

Již před nějakou dobou jsem s pomocí volného API (rozhraní pro programování aplikací) poskytnutém firmou Sensibo připojil multi-splitovou klimatizaci (Sinclair) k našemu domácímu systému automatizace Homematic právě s využitím zmíněného kontroleru SKY. Domácí automatizace umí nyní klimatizaci sama ovládat, např. při odchodu/příchodu domů, při otevírání oken a dveří, při přehřátí interiéru nad určitou mez, a to i v nepřítomnosti atd. To vše zcela bez nutnosti manuálního ovládání. Takto to již pracuje několik sezón.

Klima split nemusí jen chladit

Běžný klimatizační split i u starší klimatizace má více funkcí, než obvykle využívané aktivní chlazení, užitečné jen v letní sezóně. Každá vnitřní jednotka může fungovat i jako velmi účinný ventilátor s různou intenzitou větrání, a dálkovým nastavením směru vzduchu. A také filtrací vzduchu.

Takže byl již jen malý krok od rozšíření výše zmíněných stávajících funkcí ovládání klimatizačních splitů k jejich využití i pro podporu intenzivního větrání. A protože jsou okna již vybavena senzory otevření oken, stačilo celou věc pořešit programově v Homematic systému domácí automatizace.

Podstropní klima split Sinclair při větrání ovládaný jednotkou Sensibo SKY
Podstropní klima split Sinclair při větrání ovládaný jednotkou Sensibo SKY

Pokud se nyní otevře okno pro větrání, chytrá domácnost aktivuje klima split v místnosti kde se větrá. Nejprve ho ale přepne do režimu ventilace, nastaví i jeho intenzitu a směr výdechu vzduchu. To aby se zbytečně rovnou nespouštěla venkovní jednotka s kompresorem, pokud při předchozím provozu bylo nastaveno chlazení. Nyní se subjektivně podstatně rychleji a intenzivněji vzduch v místnosti obnoví. Po uzavření okna se opět nucená ventilace automaticky zastaví, pokud tedy byla předtím spuštěna.
Všechny akce jsou doprovázeny hlasovým výstupem domácí automatizace.

Řídící program samozřejmě bere v úvahu další faktory jako letní provoz, kdy split již místnost chladí, a při otevření okna se chlazení naopak zastaví. A také jiné režimy, např. když často v létě používáme split k větrání bez aktivního chlazení, nebo při vysoké vlhkosti používáme režim pro vysoušení vzduchu, který také chladí, a nebo když split pracuje v obráceném režimu tepelného čerpadla k vytápění.

A co je k tomu potřeba :

  • domácí (multi)splitová klimatizace
  • jednotka Sensibo SKY (API rozhraní)
  • systém domácí automatizace Homematic
  • několik HM programů a skriptů

Doplněk 28/1/2021 – objednal jsem k naší farmě Mi čističů vzduchu novou domácí čističku vzduchu Sensibo PURE, která mj. umožňuje při aktivaci Turbo režimu si přes Sensibo SKY zapnout ventilaci v domácí klimatizaci.
Déjà vu 🙂

 

Sdílejte na

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *