Sony Bravia logo

SONY Bravia TV a kamerový systém Synology.

Sdílejte na

Omicron Domotica

Každý uživatel rodinného domu nebo bytu by měl pamatovat na bezpečnost své rodiny a svého majetku. K tomu se obvykle pro ochranu používá elektronické zabezpečení a kamerové systémy.

Smyslem této technické poznámky nebude sáhodlouhý popis nějakého kamerového systému, ale stručný popis konceptu Omicron Domotica, který z vašeho kamerového systému udělá inteligentní technologii pro usnadnění života a upgrade vaší bezpečnosti.

Pro domácí použití je velmi populární kamerový systém na bázi NAS od firmy Synology, který je zdarma a platí se pouze za kamerové licence (2 jsou zdarma). Dnes je tento systém již velmi propracovaný a málokdo již ví, že mj. disponuje otevřeným API, které umožňuje další velmi nadstandardní funkce.

API NASu umožní spolupráci se systémy domácí automatizace

API Synology Surveillance Station umožňuje další rozšířenou spolupráci s například s různými systémy domácí automatizace. Pokud je domácnost vybavena zabezpečením s příslušnými bezpečnostními senzory, může kamerový systém v případě aktivace jakéhokoliv domácího alarmu automaticky okamžitě spustit záznam z kamer, ještě předtím, než by jej spustila vlastní vestavěná pohybová detekce přímo v kamerách. To často pomůže následně s identifikací bezpečnostního problému.

A naopak lze pohybovou detekci v kamerách využít v hlavním domácím zabezpečení jako další pohybové senzory. Některé kamery umožní svůj pohybový alarm odeslat i po LAN k dalším systémům. Tyto funkce významně zvyšují spolehlivost a redundanci domácího zabezpečení.

Výstup kamerového systému na domácí smart TV

Domácí kamerové systémy obvykle využívají pro svůj výstup dedikované monitory nebo tablety, příp. uživatel využije aplikace na smartphone, to zejména při vzdáleném přístupu. Pro lokální zobrazení lze nicméně nabídnout i sofistikované řešení ve formě výstupu z kamerového systému přímo do volného HDMI vstupu velké domácí televize.

Vlastní obrazový výstup ze Synology kamerového systému zabezpečuje malý kousek (také) Synology hardware VisualStation, který se jen připojí do domácí LAN, a k volnému HDMI vstupu na televizi. VisualStation je dnes ve formě malé krabičky, kterou lze připevnit zezadu přímo k TV,

API moderních TV umožnuje dálkové ovládání po LAN

A proč je v nadpisu „smart TV„? Samozřejmě lze kdykoliv na příslušný vstup TV přepnout manuálně dálkovým ovladačem, ale sofistikované řešení nabízí funkci, kdy jsou kompatibilní televizory (např. SONY) automaticky přepnuty na HDMI vstup s výstupem obrazu z kamerového systému v okamžiku zahájení alarmu. Pokud TV není v provozu, je předtím automaticky zapnuta. To velmi zjednodušuje další reakci uživatelů na nadešlou nouzovou situaci a usnadní jim další rozhodnutí.
Takové funkce umožní API (programovací rozhraní) moderních smart TV např. značek SONY a některých dalších. To znamená, že lze takovou TV ovládat dálkově nejen konvenčně dálkovým ovladačem, ale také z prostředí domácí automatizace přes domácí síť LAN (případně WiFi). A to umožní TV ovládat takřka čímkoliv.

Další možnosti televizního API

Uvedená vlastnost vybraných smart TV samozřejmě umožní i jiné komfortní funkce, jako automatické vypnutí či vypnutí TV při různých událostech, jako odchod či příchod z domu, ztišení hlasitosti zvuku při zazvonění telefonu apod.. TV API ale umožní naopak zjistit i stav televize, například zda-li je televize zapnutá, a tím např. automaticky ovládat osvětlení a elektrické rolety ve stejné místnosti, a zapnout i jiné spotřebiče, které TV sama (např. přes HDMI) ovládat neumí. V řídící jednotce automatizace běží malý skript, který stav TV monitoruje a příslušným programem může rozhodnout, co dalšího se má stát.

Minimální požadavky:

 • kamerový systém Synology
 • řídící jednotka systému Homematic
 • moderní smart TV Sony s API (od r. 2015-17)

 

Sdílejte na

2 thoughts on “SONY Bravia TV a kamerový systém Synology.

  • A do čeho konkrétně ?
   Předpokládám, že tě asi zaujala ta druhá věc, kdy TV s Android TV může přes KODI ovládat HUE systém osvětlení.
   Na to ani nepotřebuješ Homematic…

    

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *