Aldebaran

Aldebaran, světelný objekt z vlastní dílny

Sdílejte na

Tak jsem dokončil svůj malý domácí projekt světelného objektu, nazvaný prozatím „Aldebaran„…

Když jsem začal postupně domácí osvětlení migrovat z více jak 10 let starého 440 MHz řízení do moderního Philips HUE (ZigBee 3.0) systému, rozhodli jsme se s Maruškou, že je čas i na změnu stropního osvětlení v našem obýváku. A to na takové, které bude nejen odpovídat designu místnosti, ale i s odpovídajícím výkonem a komfortními funkcemi. A přitom plně integrované do systému naší domácí automatizace.

Aldebaran

V obýváku máme celou řadu dalšího LED osvětlení, např. v „plovoucích“ nástěnných skříňkách, stolních lampách a filamentových solitérech. Všechna světla jsou již nyní integrována v HUE, a ten běží pod domácí automatizací Homematic.

Na stropě byl dosud talíř s kulatou zářivkou, ovládaný původním 440 MHz systémem. Talíř před časem nahradil ještě původní designový halogenový pendant od finského Livalu ze zlatých 90tek, kterému ale odešel zdroj. Ten ale stejně moc světla nenadělal, byla to designová bodovka a proto po zmíněné závadě ustoupil přisazenému talíři. Talíř svítil velmi dobře, říkali jsme mu „supernova“, ale do pojetí pokoje již moc nezapadal.

Spodní část Aldebaranu, viditelné kabelové průchodky bez krytů

Jak Aldebaran vznikl

A tak vznikl můj projekt Aldebaran. Chtěl jsem velký světelný objekt ve formě přisazeného stropního panelu v přírodním dřevu, nejlépe masivu, na kterém budou zavěšené chytré (HUE) Edison žárovky na nějakých retro závěsech. Původně jsem plánoval i stínítka, dokonce jsem je již koupil, ale od toho jsem upustil po oznámení obřích HUE filament žárovek. A nahoře pod stropem s dalším nezávislým ambientním osvětlením stropu.

V truhlářské dílně jsem nechal vyrobit na míru stropní desku 150x70x5 cm z dubového masivu (15 kg). To byl docela problém, zvláště dnes, v situaci, kdy truhláři nejsou, a já to chtěl právě z masivu. Po mnoha peripetiích se nakonec zadařilo, a šikovného a ochotného truhláře jsem sehnal, jen to nějakou dobu trvalo. Udělal vše jak jsem chtěl, dokonce vymyslel lepší způsob zavěšení, než jsem původně zvažoval. Deska je zcela přírodní masiv, ošetřena pouze voskem.

Pohled na stropní část , sokl je na stropě připevněn k pomocnému držáku

Co je uvnitř

Objekt disponuje 2 na sobě nezávislými osvětlovacími okruhy, běžícími pod Philips HUE. Nahoře mezi deskou a stropem jsou 4 metry HUE LED RGB stripu (2 sady) pro nepřímé osvětlení stropu. Stmívatelné, s měnitelnou chromatičností bílé barvy (automaticky se mění s denní dobou), 3300 lm a RGB-W barevná funkcionalita. Ta se využívá zejména pro různé alarmy z Domotica systému, jako narušení při chráněném objektu, zazvonění u vstupních dveří (RING DoorBell), nebo i požárním alarmu.
Barevná RGB funkce je také plánovaná pro chystané dynamické „ambilight“ osvětlení pro domácí kino.

Již zakrytované kabelové průchodky s kabely La Morell

LED pásek je veden skrytě okolo vnitřního soklu, kterým je celá dubová deska svítidla přichycena bezpečně ke stropu na pomocném držáku. Uvnitř vzniklého prostoru jsou skryté všechny elektrické rozvody, a také elektronika osvětlení. Je tam prostor i pro další možný skrytý hardware, jako např. WiFi mesh AP, pohybový mikrovlnný senzor apod.

Co je venku

Zespodu desky jsou přes nastavitelné designové průchodky zavěšeny 3 žluté textilní splétané retro kabely La Morell s kovovými objímkami (od stejného italského dodavatele). V objímkách jsou osazeny obří LED filament žárovky velikosti G125 (viz dále). Průchodky s vnitřními svorníky umožňují i po finálním zavěšení svítidla jednoduché a komfortní polohování jednotlivých kabelů se žárovkami podle potřeby. Například při změně dispozice – není tak nutné zkracovat krásný retro kabel, ten se jen zasune dovnitř svítidla.

Detail kabelů a objímek La Morell

Co to umí

Zmíněné žárovky jsou zcela nové modely Philips HUE G125/E27/7W s funkcí White Ambiance, která dosud byla možná jen u běžných LED žárovek. Ta umožňuje i u této Edison žárovky plynulou změnu chromatičnosti bílé mezi 2200K-4500K. To je možné díky dvojitému LED vláknu, tak je možné barvu osvětlení automaticky přizpůsobit denní době. Tyto stmívatelné giganty se svítivostí 550lm jsou ty zatím úplně největší vyrobené HUE žárovky. Na ty jsem si ale musel počkat, díky pandemii COVID byl jejich prodej několikrát odložen.

White Ambiance v teplém spektru světla

Díky dvěma samostatným světelným okruhům (stropní LED pásek a 3 žárovky v jedné skupině), jejich stmívatelnosti, měnitelné chromatičnosti (a u LED pásku i RGB funkci) lze vytvořit nespočetné množství různých světelných scén, společně s dalšími světelnými zdroji a objekty v místnosti.

Studenější nastavení White Ambiance

Jak se to ovládá

Aldebaran je celý ovládaný jedním HUE DimmSwitchem, který je společný pro další 2 RGB stolní lampy v místnosti. To zejména v režimech, které jsou společné pro všechny světelné zdroje místnosti. Filament žárovky pouze v Edison režimech jsou poté ovládané také dalším DimmSwitchem, který ovládá pouze filament žárovky v místnosti.

Aldebaran při minimálním nastavení jasu

Samozřejmá je úplná integrace do systému domácí automatizace Homematic (HUE Add-On), a jeho automatické řízení např. podle západu slunce, příchod a odchodu z domu apod. Vedle ovládání přes zmíněné DimmSwitche používáme i Google Asistent, možná je i Amazon Alexa.

Spíše pro ladění a konfiguraci je k dispozici i individuální ovládání přes HUE aplikace, zejména na smartphonech a domácím nástěnném tabletu.. HUE je rovněž dostupné v IFTTT. Osvětlení je také automaticky ovládáno i v prostředí multimediálního přehrávače KODI, kde je nakonfigurován Kino režim.

Velké poděkování patří kamarádovi Vojtovi za přípravu elektrického 230V rozvodu uvnitř svítidla 🙂

Pokud jste článek dočetli až sem, a zaujal vás, budu moc rád za hodnocení na konci. Komentáře či otázky jsou vítány. Vše rád zodpovím. Pro pokročilé dotazy či spolupráci použijte náš kontaktní formulář.

 

Sdílejte na

One thought on “Aldebaran, světelný objekt z vlastní dílny

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *