RING Alarm – to je kit pro domácí zabezpečení v EU verzi – malý test.

Sdílejte na

Pár postřehů z testování domácího chytrého alarmu pro společnost RING Amazon. Jako tzv. „deep beta tester“ jsem od společnosti RING Amazon (mám mj. již mnoho let jejich chytré zvonky Ring Doorbel Pro a Ring Doorbel) dostal na testování sadu RING Alarm v EU verzi, která brzy přijde i na český trh.

Není to klasická úplná recenze, zařízení ještě není na českém trhu, řada věcí může být u finální verze ještě jinak.

Vánoce z Ameriky ...
Vánoce z Ameriky …

Evropská verze

Jedná se o bezdrátovou sadu, která je „lokalizovaná“ pro EU. To znamená jiná, evropská frekvence Z-Wawe, a rovněž funkčnost s evropskými mobilními operátory (viz dále). A vychází z Gen.1 originální US verze. Mimochodem v USA se již prodává verze Gen.2 v novém designu, ta zatím pro EU není. Nicméně i Gen.1 se ve státech dále prodává a obě verze jsou mezi sebou kompatibilní.

Začnu koncem, myslím, že je to skvělé zařízení. A to mě docela překvapilo, s velmi jednoduchou obsluhou, vysokou spolehlivostí a vzhledem k ceně i vysokou užitnou hodnotou. Za pár minut se s tím naučila pracovat i manželka. Zařízení je v USA je nyní zařazeno mezi 5 nejlepších domácích alarmů.

Tato evropská verze pracuje s bezdrátovým standardem Z-Wave (868MHz), což je frekvence v Evropě vyhrazená mj. pro SmartHome aplikace. Zásadní výhodou je, že nemlátí s žádnými WiFi pásmy, používá minimální radiový provoz, a je energeticky velmi nenáročná. Síť Z-Wawe je navíc peer-to-peer, což zvyšuje dosah a minimalizuje rušení.

Komponenty systémy

Základním kamenem sady je Base Station, což takový mozek celého systému. Obsahuje mj. připojení do domácí sítě a Internetu (přes WiFi nebo Ethernet), ale rovněž i k mobilnímu operátorovi (dále vysvětlím).

Stanice je napájena z 230V adaptéru s českou zástrčkou, a obsahuje i záložní LiOn baterii, která funguje jako UPS pro 25-30 hodin nezávislého provozu. Je v ní i reproduktor, který slouží nejen pro zvukovou signalizaci a hlasový výstup (zatím v angličtině), ale i jako 104 dB alarm siréna. Stanici dominuje velký LED indikátor pro zobrazení režimu alarmu. Na vrchní straně jsou na LED kontrolky konektivity (LAN/WiFi a mobilní).

Base Station
Base Station

Dále sada obsahuje KeyPad, což je pěkně řešená kontrolní klávesnice pro ovládání systému. Ta také obsahuje záložní baterii, podle provozu až pro mnoho měsíců nezávislého provozu (!). Standardně je napájena z 230V adaptéru, a obsahuje také repro pro zvukovou signalizaci, a hlasový výstup. Klávesnice a tlačítka režimu jsou podsvětlené, na čelní straně je pohybový senzor pro automatické rozsvícení klávesnice při přiblížení ve tmě a senzor okolního světla. Klávesnice je vybavena i kolébkou pro snadné upevnění na zeď. Těchto Keypadů může být v systému zařazeno více, podle potřeb uživatele – další se dají dokoupit.

RING Alarm Keypad
RING Alarm Keypad

Zdrojem informací pro zařízení jsou bezdrátové senzory pro dveře a pohybová PIR čidla. V základní sadě je 1x dveřní a 1xPIR. Já dostal vše 2x. Další se dají dokoupit. US sada obsahuje i další senzory, např. úplavový nebo CO2. Ty mají v Evropě brzy následovat.

Součástí sady je i Range Extender, který se jednoduše zastrčí do volné elektrické zásuvky v místě, kde je potřeba dosah BaseStation prodloužit. Zaslouží se podotknout, že každý aktivní prvek peer-to-peer sítě Z-Wawe je malým opakovačem signálu.

PIR senzory
PIR senzory

Funkce zabezpečení

Systém pracuje se 3 režimy provozu. Ten základní (AWAY) je určen pro hlídání v nepřítomnosti, kdy je stále kontrolován každý senzor. Další „HOME“ slouží pro zabezpečení v přítomnosti (např. na noc), kdy se kontroluje pouze perimetr domácnosti, tj. dveřní/okenní senzory. Posledním režimem je „DISARMED„, to je deaktivovaný alarm. I při něm lze použít např. panickou funkci.

Aktivace se provádí přes klávesnici (skrze přidělený PIN), nebo přímo z aplikace RING ve smartphone (tzn. i vzdáleně). U senzorů lze nastavit zpožděnou funkci pro umístění v prostoru příchodu, kdy je dostatek času na aktivaci či deaktivaci alarmu. Zvolený režim je ohlášen i hlasově (čeština zatím chybí), jak z klávesnice, tak z BaseStation. A celkem synchronně 🙂 Na klávesnici lze snadno přemostit i nějaký senzor, který by bránil aktivaci alarmu – typicky v létě, kdy by otevřené nebo větrané okno bránilo aktivaci alarmu.

V aplikaci je i log, který přehledně zobrazí kdo a co kdy aktivoval.
Kdo má od RING ekosystému i další věci, jako jsou kamery a dveřní chytré zvonky, tak přivítá, že je lze s alarmem provázat tak, že při alarmu všechny kamery a zvonky (Doorbells) automaticky nahrávají a odesílají video okamžitě do cloudu.

Instalaci celé sady zvládne i nezkušený uživatel do půl hodinky, v podstatě stačí instalovat apku, a přes jejího průvodce přidat a aktivovat postupně jednotlivé komponenty. Snadnou instalaci podporují i QR kódy na každém kousku hardware, a již předinstalované baterie.

Mobilní konektivita

Velký benefit celého systému je jeho relativní nezávislost jak na napájení 230V, tak i na Internetu, a to i díky integrované mobilní konektivitě pro Evropu (v EU verzi).

Zabudovaná celulární konektivita totiž zabezpečí provoz alarmu i bez Internetu, a jeho signalizaci na váš smartphone, ať už jste kdekoliv. Jakmile na základnové stanici vypadne připojení k Internetu (přes které normálně komunikuje s aplikací), vytvoří si spojení s aplikací přes mobilní kanál (zcela automaticky). To aplikace i zobrazí. V mém případě se Base Station připojila přes českého mobilního operátora Vodafone.

Aplikace RING
Aplikace RING

Pokud dojde k alarmu, když nejste doma a nejste na Internetu, anebo na alarm v aplikaci nereagujete do určité doby, obdržíte (a dalších až 5 telefonních čísel, jež si předem definujete) robotický telefonát o alarmu. To funguje dobře, v této EU verzi přijde telefonát z V. Británie, v BaseStation je z výroby SIM karta (vyměnitelná) již od výrobce.

K alarmu lze použít rozšířenou službu Ring Protect Plus, cena bude pravděpodobně 10 EUR/měs. (v US 10USD), která zajistí nejen zmíněnou celulární konektivitu, a pro chytré zvonky a kamery datové úložiště.

Závěrem, ideální zařízení nejen pro chalupy a chaty, i tam, kde není trvalé připojení k internetu, ale i pro doma. Cena velmi lákavá (základní sada 299€), systém je s Internetem funkční i bez zmíněných mobilních služeb.

Zatím není pro EU verzi veškeré dodatečné příslušenství, jako jsou již zmíněné senzory, ale také velmi zajímavá krabička „RING Alarm Retrofit Kit„, který umožní do tohoto alarmu začlenit a využít již existující drátové senzory dveří a oken z nějakého předchozího alarmu. Ten stačí umístit např. do rozvaděče od původního drátového zabezpečení, a do kitu připojit všechny funkční senzory. Se základnou se propojí opět bezdrátově přes Z-Wawe.

Celé zařízení je kompatibilní s asistentem Alexa Amazon.

 

Sdílejte na

One thought on “RING Alarm – to je kit pro domácí zabezpečení v EU verzi – malý test.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *