Tropf-Blumat logo

Tropf-Blumat a Homematic, automatická domácí závlaha a kontrola vody v nádrži.

Sdílejte na

Domácí automatizace – snímání stavu nějaké nádrže, např. pro zavlažování.

Řešil jsem snímání hladiny vody v gravitační nádrži – barelu zavlažovacího systému TropfBlumat, který používáme na naší domácí bylinkové zahrádce. Když je horko, a rostliny jsou již hodně narostlé (hlavně bylinky, chilli papričky a rajčátka), voda z nádrže často mizí velmi rychle.

Domácí bylinková zahrádka s automatickým zavlažováním

Někdy se to ale neuhlídá a zahrádka je rychle bez potřebné závlahy. Navíc hladina klesne až pod výtokový ventil, a zavlažovací potrubí se zavzdušní.

Hledal jsem jednoduché řešení pro sledování poklesu hladiny vody, nejlépe s možností přenosu do domácí automatizace (Homematic), která potom může provádět libovolné akce, počínaje pouhým upozorněním, příp. nějakým alarmem, a konče automatickým znovu-napuštěním nádrže z vodovodního řadu.

Postupně jsem zavrhnul různé ultrazvukové a kapacitní systémy – složité, potřebují napájení, příliš sofistikované elektronické kontrolery atd…

Ponorný tyčový plovákový senzor s jazýčkovým relé

Našel jsem na Internetu kompaktní tyčový plovákový senzor, který se dělá v různých délkách a variantách pro kontrolu až dvou různých hladin (minim. a maxim. mez). Ve svém systému nepotřebuji hlídat maximum (možná v budoucnu), vodu vždy doplňuji ručně z vodovodního řadu, ale dá se tak např. ovládat i automatické doplnění vody pomocí čerpadla, nebo solenoidu.

Bezdrátový Homematic senzor pro externí kontakt z plováku

Objednal jsem 30 cm provedení s jedním (dolním) plovákem pro indikaci poklesu hladiny. Cena cca 13 EUR (Amazon, 6 EUR doprava).

V tyčce senzoru je jen magnet a jazýčkové relé, není tedy třeba žádné další napájení. Z relé jdou ven 2 vodiče, k těm jsem připojil bezdrátový HM senzor (připojený k domácí automatizaci). Senzor uložený ve vodotěsné instalační krabici tak snímá uzavření/otevření obvodu plovákového snímače hladiny. Homematic z toho již udělá alarm (zelené zablikání Hue osvětlení a hlasové upozornění), a na smartphone odešle varovnou zprávu Pushover a SMS/W.A. zprávu atd..

Gravitační nádrž systému Tropf Blumat s plovákovým snímačem hladiny a bezdrátovým senzorem Homematic

Nahoře na tyči senzoru je maticové uchycení do víka barelu či nádrže.

Elegantní, jednoduché a bezúdržbové. Již nikdy nepromeškám pokles hladiny vody, ani když nejsem doma. A díky SMS bráně ani když není dostupný Internet. Úroveň hladiny pro varování je dostatečná ještě pro bezpečný několikahodinový provoz zavlažování, to případ, že nejsme doma.

 

Sdílejte na

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *