Tropf-Blumat logo

Tropf-Blumat a Homematic, automatická domácí závlaha a kontrola vody v nádrži.

Sdílejte na

Domácí automatizace – snímání stavu nějaké nádrže, např. pro zavlažování.

Řešil jsem snímání hladiny vody v gravitační nádrži – barelu zavlažovacího systému TropfBlumat, který používáme na naší domácí bylinkové zahrádce. Když je horko, a rostliny jsou již hodně narostlé (hlavně bylinky, chilli papričky a rajčátka), voda z nádrže často mizí velmi rychle.

Domácí bylinková zahrádka s automatickým zavlažováním
Domácí bylinková zahrádka s automatickým zavlažováním

Někdy se to ale neuhlídá a zahrádka je rychle bez potřebné závlahy. Navíc hladina klesne až pod výtokový ventil, a zavlažovací potrubí se zavzdušní.

Hledal jsem jednoduché řešení pro sledování poklesu hladiny vody, nejlépe s možností přenosu do domácí automatizace (Homematic), která potom může provádět libovolné akce, počínaje pouhým upozorněním, příp. nějakým alarmem, a konče automatickým znovu-napuštěním nádrže z vodovodního řadu.

Postupně jsem zavrhnul různé ultrazvukové a kapacitní systémy – složité, potřebují napájení, příliš sofistikované elektronické kontrolery atd…

Ponorný tyčový plovákový senzor s jazýčkovým relé
Ponorný tyčový plovákový senzor s jazýčkovým relé

Našel jsem na Internetu kompaktní tyčový plovákový senzor, který se dělá v různých délkách a variantách pro kontrolu až dvou různých hladin (minim. a maxim. mez). Ve svém systému nepotřebuji hlídat maximum (možná v budoucnu), vodu vždy doplňuji ručně z vodovodního řadu, ale dá se tak např. ovládat i automatické doplnění vody pomocí čerpadla, nebo solenoidu.

Bezdrátový Homematic senzor pro externí kontakt z plováku

Objednal jsem 30 cm provedení s jedním (dolním) plovákem pro indikaci poklesu hladiny. Cena cca 13 EUR (Amazon, 6 EUR doprava).

V tyčce senzoru je jen magnet a jazýčkové relé, není tedy třeba žádné další napájení. Z relé jdou ven 2 vodiče, k těm jsem připojil bezdrátový HM senzor (připojený k domácí automatizaci). Senzor uložený ve vodotěsné instalační krabici tak snímá uzavření/otevření obvodu plovákového snímače hladiny. Homematic z toho již udělá alarm (zelené zablikání Hue osvětlení a hlasové upozornění), a na smartphone odešle varovnou zprávu Pushover a SMS/W.A. zprávu atd..

Gravitační nádrž systému Tropf Blumat s plovákovým snímačem hladiny a bezdrátovým senzorem Homematic
Gravitační nádrž systému Tropf Blumat s plovákovým snímačem hladiny a bezdrátovým senzorem Homematic

Nahoře na tyči senzoru je maticové uchycení do víka barelu či nádrže.

Elegantní, jednoduché a bezúdržbové. Již nikdy nepromeškám pokles hladiny vody, ani když nejsem doma. A díky SMS bráně ani když není dostupný Internet. Úroveň hladiny pro varování je dostatečná ještě pro bezpečný několikahodinový provoz zavlažování, to případ, že nejsme doma.

 

Sdílejte na

One thought on “Tropf-Blumat a Homematic, automatická domácí závlaha a kontrola vody v nádrži.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *