Zavlažovací stanice eWeLink, automatická IoT domácí závlaha II.

Sdílejte na

V jednom z dřívějších příspěvků jsem popsal rakouské řešení Tropf Blumat pro domácí automatické zavlažování. To funguje bez elektroniky, bez elektřiny. Tedy s výjimkou hlídání poklesu hladiny vody v nádrži, což byl můj vlastní upgrade systému. Nyní se mě do rukou dostala zavlažovací IoT stanice eWeLink, ale o té až níže.

Zmíněný Tropf Blumat systém exceluje v tom, že nepotřebuje žádnou elektroniku ani elektřinu, ba ani přímé připojení k vodnímu řadu. A přitom je systém vysoce spolehlivý, jednoduchý a hlavně mimořádně bezpečný. Provozujeme ho nyní již 4. sezónu (léto 2022), a to pro zavlažování domácí bylinkové a chilli zahrádky. Jeho klíčovou vlastností je gravitační princip, hlavní nádrž s vodou musí být pro vytvoření dostatečného tlaku pro rozvod vody min. 1/2 metru na jakýmkoliv místem k závlaze .

To je na druhou stranu ale malý problém pro zavlažovací místa výše, než je vodní nádrž. Tam Tropf Blumat vodu svým gravitačním principem již prostě nevytlačí, to je fyzika. A takové místo na naší zahrádce máme, je to jeden nový velký truhlík s chilli papričkami, který se již nevešel do ani z jedné ze stávajících dolních Tropf Blumat „galerií“. Přibyl až letos, a zavlažovat se musel zatím manuálně. To samozřejmě nezapadalo do zmíněného konceptu zcela automatické, bezobslužné závlahy. Proto jsem přivítal, když se na českém trhu ve stejnou dobu objevila malá domácí automatická IoT závlaha od firmy eWeLink. A jeden z prvních kousků šel k nám 🙂

Schéma vodního rozvodu u zavlažovací stanice eWeLink
Schéma vodního rozvodu u zavlažovací stanice eWeLink

eWeLink automatická zavlažovací stanice

Jedná se o malou, opravdu malou a kompaktní krabičku (rozměry jsou 83x83x95mm), která skrývá 2 nezávislá miniaturní membránová čerpadla s vlastními sacími a výtlačnými okruhy. Zvenčí jsou na krabičce již jen 2 malá tlačítka pro manuální spuštění obou čerpadel, a 3 LED pro indikaci činnosti čerpadel a přítomnosti WiFi. Krabička se napájí z přiloženého 230V adaptéru, v balení je i další kabel pro 5V USB napájení. Stanice má dokonce bateriový dok pro čtyři AA baterie, pro úplnou nezávislost na elektřině. Pozor, stanice nemá venkovní krytí např. proti dešti.

Ovládací panel zavlažovací stanice eWeLink
Ovládací panel zavlažovací stanice eWeLink

V širokém příslušenství je dále 15 metrů rozvodné hadičky z ABS materiálu, T-konektory pro odbočky, sací filtry a samozřejmě vlastní zavlažovače, které vodu přivádějí až ke kořenům rostlin. Celý systém má WiFi konektivitu do aplikace eWeLink pro smartphone nebo tablety (Android/iOS).

Obsah dodávky zavlažovací stanice eWeLink
Obsah dodávky zavlažovací stanice eWeLink

Jak to vlastně funguje?

Zprovoznění zavlažovací stanice je velmi jednoduché. Čerpadla se samozřejmě nepřipojí přímo na domácí vodní řad, jako zdroj vody lze použít nějaký např. barel. Sací hadička (sací výška až 2 m), má v příslušenství dokonce dva miniaturní sací koše s vlastním filtrem. Výtlačnou hadičku poté zavedete až k potřebným místům pro zavlažování – s pomocí T-konektorů vodu vždy odbočíte k jednotlivým kapačům. Ty je nutné zasunout do hlíny vždy až ke kořenům zavlažované rostliny. Kapače mají v sobě drážky, které rovnoměrně rozvádí vodu v celé jejich délce. Spotřeba vody je přitom minimální.

Příklad umístění kapačů zavlažovací stanice eWeLink
Příklad umístění kapačů zavlažovací stanice eWeLink

Po prvním připojení k elektrickému napájení se stanice připojí k domácí WiFi síti. Upozorňuji, že systém pracuje pouze s 2.4 GHz WLAN (802.11.b/g/n 2.4G WiFi). Já mám například na svém domácím Unifi 2.4/5 GHz WiFi systému vytvořené samostatné SSID pro IoT zařízení (jen 2.4 GHz), pouze právě pro takové SmartHome komponenty, používající cloudové aplikace.

Provoz i bez Internetu, Wifi a na baterie

To je ale zapotřebí pouze pro počáteční konfiguraci, případně pro pozdější kontrolu systému. Pro vlastní činnost ale zavlažovací stanice již ani WiFi připojení, ani Internet nepotřebuje. Veškerá konfigurace se po uložení změn v konfiguraci vždy z aplikace (a asi i cloudu) přenese přímo do paměti stanice. Ta potom potřebuje pro sebe již pouze elektřinu (i baterie), a vodu pro závlahu. Samozřejmostí jsou vestavěné přesné hodiny pro časovač/plánovač stanice.

Detail zavlažovací stanice eWeLink s napájením ze zdroje 240V
Detail zavlažovací stanice eWeLink s napájením ze zdroje 240V

Aplikace eWeLink a konfigurace zavlažovací stanice

Nechci zdržovat detailním popisem procesu konfigurace, po registračním procesu se v principu nejdříve v aplikaci pro každý vodní okruh (kanál) nastaví zpoždění vypnutí po aktivaci zavlažování. To je vlastně doba každého vlastního jednoho cyklu zavlažování. Ta je pro každý kanál samostatná.

Poté se v plánovači aplikace již jen určí jednotlivé časové body spouštění závlahy. Stačí jen, kdy se má zapnout. Podle předtím nastaveného zpoždění se již automaticky vypne. To je celkem příjemná a bezpečná filosofie ovládání – v časovači se pouze nastaví, kdy se závlaha spustí, a nemůže se stát žádná chyba s určením jejího vypnutí. To se vždy provede automaticky, i po manuálním zapnutí tlačítkem přímo na stanici.

Aplikace eWeLink pro smartphone - manuální ovládání obou kanálů
Aplikace eWeLink pro smartphone – manuální ovládání obou kanálů

Takže na nepoužívaném okruhu nastavíte např. jen 1 sek. zpoždění, a tento okruh se takřka vždy automaticky zastaví při chybě či nechtěném spuštění. Později, při již běžícím zavlažování lze dle výsledků zavlažování jednoduše přidávat či ubírat jednotlivé zavlažovací cykly, a jejich délku jednotně měnit, obojí v aplikaci.

Podpora Google Home, Amazon Alexa a Smart Things

Dodám, že celý systém lze přilinkovat k hlasovým asistentům Google Home nebo Amazon Alexa, a obě čerpadla tak také ovládat hlasem. To je ale funkce spíše pro demonstraci, pro běžné použití je automatický režim zcela dostačující, a ani hlasové ovládání a ani aplikaci již nepotřebujete, pokud nechcete změnit konfiguraci zavlažování. Systém lze také integrovat do Smart Things.

Malé upozornění, čerpadla nejsou určená pro trvalý provoz, slouží pouze pro přerušované zavlažování. Hlučnost zavlažovací stanice je nízká, po jejím zavodnění je téměř neslyšitelná, příkon při zavlažování je uváděný jako zanedbatelných 3,6 W. Průtok vody uvádí dokumentace 0,3-0,8 litru/min na jeden okruh. Zavlažovací stanice se v létě 2022 prodávala za 1.600 Kč.

Zavlažovací stanice již asi 2 týdny automaticky zavlažuje chilli papričky a naplňuje tak svoje zadání. Zatím pracuje s vlastním barelem na vodu. Původně jsem zvažoval, že by sdílela stejnou nádrž, kterou používá i zavlažování Tropf Blumat, nicméně dokumentace eWeLink stanice příliš nedoporučuje umístění čerpadla pod úrovní zásobníku vody pro nebezpečí záplavy čerpadla. Musel bych čerpadlo umístit ještě nad úroveň Tropf Blumat barelu. To možná v další etapě…

Nejsem zainteresován na prodeji hodnoceného výrobku, za výrobek jsem zaplatil běžnou cenu, a tato mini recenze je pouze z mých zkušeností.

Pokud jste článek dočetli až sem, a zaujal vás, budu moc rád za hodnocení na konci. Komentáře či otázky jsou vítány. Vše rád zodpovím. Pro pokročilé dotazy či spolupráci použijte náš kontaktní formulář.

 

Sdílejte na

3 thoughts on “Zavlažovací stanice eWeLink, automatická IoT domácí závlaha II.

  • Také jsem zakoupil, problém je, že i při vypnutí, voda dále lehce kape (pumpa je umístěna metr a půl nad hladinou barelu) a dochází p premokření. Nevím, zda je to na reklamaci… ale je to nepoužitelné.

    
   • Jak často máte plánovač pumpy (pump) nastaven?
    A jak máte nastaveno zpožděné vypnutí ?

    V poslední době jsem zaznamenal, že máme také přemokřeno v truhlíku, kde se to předtím nedělo, ale přičítal jsem to přílišnému zavlažování.
    Truhlík je ale umístěn cca 2 metry nad barelem, čerpadlo cca na poloviční výšce mezi nimi, nejsem si jistý, zda-li bez pohonu čerpadla je něco takového jako „samovolné kapání“ vůbec možné.
    Zkontroluji to.

     

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *