Pro bylinkovou domácí zahrádku používáme systém Tropf Blumat pro automatickou kapkovou závlahu, který nepotřebuje elektřinu nebo složitou elektroniku. Je to víceméně mechatronické (či gravi-hydraulické) řešení.
Původní motivací bylo nějak využívat vodu, která vzniká jako kondenzát ze systému domácí klimatizace. Od vnitřních splitů je kondenzát sveden zpět k externí A/C jednotce v lodžii, a zde byl dosud jen jímán pro zalévání. V horkých a vlhkých létech toho kondenzátu bylo docela dost, a tak mě napadla myšlenka ho nějak využívat pro automatické zalévání bylinek a dalších rostlin, které vždy od jara do podzimu na naší lodžii máme.
Systém používá keramické senzory, které jsou „zapíchnuté“ v půdě u rostliny, a do substrátu pouští tolik vody, kolik je potřeba. Senzory jsou přes rozvodné hadice zásobovány vodou z gravitační nádrže (samospádem). Rozvody jsou ve dvou hlavních větvích, které se dále ještě dělí. V květnících jsou podle velikosti použity buď samostatné keramické senzory vždy s 1 kapkovačem, nebo vícenásobné kapkovací řetězce pro velké květináče a truhlíky.
Jako nádrž používám běžný 30litrový barel, umístěný na nástěnných konzolách pro vytvoření požadovaného spádu. Do něho mám svedeny i kondenzáty ze všech klimatizačních splitů, a také pohyblivý přívod vody z vodovodního řadu, který dočasně připojuji pouze při doplňování vody v barelu. Pohrával jsem si i s myšlenkou trvalého připojení vody na řad, nicméně z bezpečnostních důvodů jsem to nakonec zavrhnul, v bytovém domě by to bylo příliš vysoké riziko. V nejvyšší sezóně je vodu potřeba doplňovat cca 2x až 3x týdně. V nádrži je rovněž instalován bezpečnostní přepad pro případ přelití, který je veden do další rezervní nádrže.
Je to malá a nijak nepřekážející instalace, cca 30 květníků – truhlíků s převážně bylinkami, rajčaty a papričkami, zcela automatická funkce. Výhodou systému je jeho snadná demontáž na zimu, kdy se odstraní jen keramické senzory z květníků, a hlavní rozvod a nádrž se ponechá.
Později plánuji systém doplnit o jednoduché a spolehlivé varování při poklesu hladiny vody v nádrži, nejlépe několik hodin před jejím vyprázdněním. Už párkrát se stalo, že jsme to neuhlídali, nádrž se vyprázdnila, rozvodný systém se zavzdušní a rostlinky trpí. Takže nějaké drobné elektroniky se nevyhnu, ale jen pouze pro propojení s domácí automatizací.
Doplněno 29/7/2020…. – varovný systém již instalován :-), popis zde.
Kondenzát je vlastně destilovaná voda pokud se nepletu. Nevadí to rostlinám?
Ani ne, dříve jsem si to myslel také, ale je to vlastně vzdušná vlhkost, zkondenzovaná na výparnících klimatizačních splitů. To asi úplná destilka nebude, ale nechutnal jsem jí nikdy 🙂
A není jí zase tolik, aby jakkoliv zásadně rostliny ovlivnila, a těm se docela daří, viz foto. Primárně se voda doplňuje z vodního řadu.