ZBMINI-L2 Extreme

Sonoff ZBMINI-L2 Extreme – jak z hloupého osvětlení udělat chytré podruhé. Opět bez „nuláku“, a nyní zcela bez Philips HUE podpory.

Sdílejte na

Před více jak rokem jsem testoval chytrý modul ZBMINI-L od společnosti SONOFF pro automatizaci osvětlení, pracující ve standardu Zigbee 3.0, který je funkční i bez nulového vodiče. Ten umí z vašeho hloupého vypínače udělat chytrý, s možností ovládat ho nejen přímo na zdi. Nyní je tady ale již nová verze Sonoff ZBMINI-L2 Extreme. Co všechno se změnilo, zlepšilo?

Fungování první verze modulu „bez nuláku“ bylo bezchybné, nicméně velikost modulu trochu komplikovala možnost bezproblémové zástavby do běžných stávajících podomítkových krabic s hloubkou 4cm. Tehdy mě ale zajímala nejvíce spolupráce modulu s prostředím Philips HUE, ve kterém provozujeme náš domácí osvětlovací systém.

Problémy první verze ZBMINI-L

Recenzi jsem krátce po zveřejnění aktualizoval, neboť mě jiní uživatelé upozornili na problémy, které se mě samému vyskytly až za běžného provozu. A to v dost nespolehlivé spolupráci modulu s aplikacemi prostředí Philips HUE (nativní i HUE Essentials). Také hlasové ovládání přes Google Assistant hapruje pokud je modul do vašeho chytrého prostředí integrovaný přes HUE Bridge. Kupodivu např. integrace dále do systému Homematic přes Philips HUE byla potom bezproblémová.

Sonoff ZBMINI-L2 Extreme – druhá verze je tady a je opravdu malinká

Z těchto důvodů jsem se velmi těšil na nové provedení tohoto modulu ve verzi L2 (Extreme), které dorazilo na evropský trh počátkem tohoto roku. Modul je nyní výrazně menší, opravdu je velmi malý. Se šířkou necelých 40mm a výškou 32mm se do mělkých krabic již instaluje snadno. Tloušťka modulu je necelých 19mm, což je najednu stranu ještě dost, ale je to o více jak půl centimetru méně, než u původní verze. To je velký progres. Modul se tak většinou pod vypínač a elektrické kabely do běžné krabice obvykle vejde již bez větších problémů.

Sonoff ZBMINI-L2 Extreme je opravdu malinký
Sonoff ZBMINI-L2 Extreme je opravdu malinký

Zapojení spínacího modulu se nijak nezměnilo, jenom zopakuji (a v tomto odkážu i na recenzi první verze), že se jedná o tzv. provedení bez neutrálního (nulového) vodiče. To znamená, že se modul sériově vřadí do fáze, která původně vedla od vypínače k žárovce (svítidlu). Zůstává podpora externího (původního) vypínač, který se 2-drátově připojí přímo k modulu, příp. spíná fázi na jednu ze svorek pro vypínač.. Ten může být nastaven v režimu standardního vypínače, nebo tlačítka. Možné zatížení je až 6A. Minimální příkon světelného zdroje jsou 3 W, indukční zátěž není podporována.

Opravdu "Works with everything" ???
Opravdu „Works with everything“ ???

Podle společnosti Sonoff by relé mělo vydržet až 100.000 spínacích cyklů. Materiál krytu dobře řemeslně zpracovaného modulu je ve standardu nehořlavosti PC Fire Rating V-0, který zajišťuje, že „případné hoření komponentu se zastaví do 10 sekund na svislé části, což umožňuje, aby se kapky plastu nezapálily„.

Problém Zigbee „koncového“ zařízení typu RFD

Provedení modulu bez neutrálu sebou nese ale jeden problém. Takové zařízení nefunguje jako tzv. Zigbee router (tzn. nepřenáší povely kooordinátoru dál), ale pouze jako tzv. koncové zařízení (RFD). Což je u takto ne zcela standardně napájeného zařízení pochopitelné. Podle některých zdrojů se takové zařízení může (cituji) v Zigbee síti chovat někdy „škodlivě“, a může zvyšovat zátěž Zigbee koordinátora. A v konečném důsledku oslabuje „stabilitu Zigbee sítě“. A to je možná kámen úrazu, čtěte dál.

Nový modul Sonoff ZBMINI-L2 Extreme vůbec nespolupracuje s Philips HUE Bridge

A zde se dostávám k tomu podstatnému v této mikro-recenzi, nový modul ZBMINI-L2 Extreme totiž Philips HUE Bridge při pokusu o spárování vůbec nenalezne (!). Prostě s ním vůbec nepracuje. A to na rozdíl od verze první, která fungovala, byť s nějakými problémy (viz výše uvedená recenze).

Modul ZBMINI-L2 Extrem vůbec nespolupracuje s Philips HUE Bridge
Modul ZBMINI-L2 Extrem vůbec nespolupracuje s Philips HUE Bridge

Podobně tak s Philips HUE nepracuje také ani např. designově docela povedený SILVERCREST Smart Button (původem asi Tuya), který prodává LIDL jako součást svého Zigbee 3.0 osvětlení. Philips má svůj vlastní velmi podobný HUE Smart Button, který ale prodává pouze exklusivně ve svých Signify e-shopech, a vůbec ho nedodává do běžné HUE distribuční sítě.

Systém HUE pracuje jako tzv. „Zigbee 3.0 Light Link“ prostředí. Pokud této specifikaci příslušenství třetích dodavatelů neodpovídá, nebude to s vysokou pravpěpodobností funkční. Můžeme jen doufat, že někdo z oficiálně Philipsem akceptovaných „Friends of Hue“ takové zařízení také brzy uvede na trh. A nebo je možnost přejít na zcela jiný Zigbee Hub. Např. nějaký podporovaný v alternativní HUE aplikaci HUE Essentials.

SONOFF neoficiálně potvrzuje ne-podporu Philips HUE Bridge

Těsně před napsáním tohoto článku jsem trochu hloubkově zapátral k výše popsané ne-kompatibilitě a našel jsem informaci, která byla nějakým Sonoff insiderem zveřejněná na Redditu :

i am sherry from SONOFF, ZBMINI Extreme can not work with hue hub

Co tedy dodat ? Minimálně to, že to bombastické reklamní heslo „Works with everything“ na obal asi nepatří. Opravdu se Sonoff domnívá, že to funguje se vším možným, když s jedním z nejvýznamnějších světových hráčů na trhu s chytrým osvětlením si to ani neškrtne? A to přes stejné aplikační prostředí Zigbee 3.0.

Works with everything?
Works with everything?

Jaké je řešení?

A protože tento blog je určený i pro uživatele systému domácí automatizace Homematic, poznamenám, jak by se problém možná dal řešit. Pro řídící jednotku CCU-3 systému Homematic existuje doplněk CCU-Jack, což je vlastně MQTT server, běžící přímo v jednotce. Nedávno jsem se o tom již zmínil v jiném článku o integraci chytrého elektroměru Shelly 3 EM. A tento nový modul Sonoff MQTT podporu již obsahuje. Pokud uživatel zprovozní další Zigbee kooordinátor (funkčním s modulem), má možnost modul zkrotit a např. do Homematicu integrovat s pomocí MQTT. Ale o tom někdy jindy…

Na závěr dodávám, že nejsem se společností Sonoff nijak provázaný, a tento konkrétní produkt jsem si pořídil na vlastní náklady pro vlastní potřebu a test na tomto nadšeneckém blogu.

Pokud jste článek dočetli až sem, a zaujal vás, budu moc rád za hodnocení na konci. Komentáře či otázky vítáme. Vše rád zodpovím. Pro pokročilé dotazy či spolupráci použijte náš kontaktní formulář.

 

Sdílejte na

8 thoughts on “Sonoff ZBMINI-L2 Extreme – jak z hloupého osvětlení udělat chytré podruhé. Opět bez „nuláku“, a nyní zcela bez Philips HUE podpory.

 1. Jen dobře, že nás seznámíš z novinkami..👍. a jejich problémy… ☹️, a jakým se to dá využít…. 👍

   
 2. Dobrý den,

  chtěl bych se zeptat, pokud Sonoff ZBMINI-L2 bych chtěl ovládat něco jiného, resp. by na L Out nebyla připojená smart žárovka, mám na L Out přivést vodič N – nulák?

  Děkuji,
  JT

   
  • To je nepochopení funkce modulu. Ten je chytrý, ne spotřebič za ním. K modulu se samozřejmě připojuje obyčejná, tj. „hloupá“ žárovka.
   To znamená, že tento modul s připojeným „hloupým“ světelným zdrojem, např. obyčejnou žárovkou funguje vcelku potom jako chytrá žárovka.
   L Out je výstup ovládané fáze. Na něj se připojuje ovládaný světelný zdroj.

    
   • Děkuji za odpověď. Za Sonoff bych nechtěl nic zapojovat. Sonoff by udělal z klasického vypínače chytrý – posílal by události na zapnout/vypnout a na události by reagovala chytrá domácnost (ostatní smart zařízení).

     
    • Rozumím, ale bez zátěže na výstupu fungovat nebude.

     A nepředpokládám, že to bude funkční (a bez následků) při tvrdém propojení výstupní fáze přímo na nulák🥴

      
 3. Bonjour,
  Merci pour votre article objectif. Vous au moins, vous avez testé la compatibilité Hue…pas comme bon nombre de chroniqueurs qui partent du principe que cette version „extreme“ hérite tout naturellement des fonctionnalités de ses prédécesseurs.
  De mon côté, j’avais acheté le module principalement pour sa compatibilité annoncé avec le pont Hue. Du coup je continue de chercher mais si vous avez un produit équivalent et qui fonctionne vraiment bien avec Hue, je suis preneur.
  Merci.

   

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *