Homematic logo

Jak domácí automatizace zavře vodu při havárii

Sdílejte na

Omicron Domotica

Už párkrát jsme u zákazníků jako součást systému zabezpečení domu řešili i komplexní ochranu před únikem vody. To je v systému Homematic možné řešit velmi snadno a několika způsoby.

Tou nejjednodušší cestou je použití HM záplavového senzoru, který je samozřejmě bezdrátový a napájený baterií s výdrží 3 roky. Senzor detekce vody detekuje vlhkost na snímané ploše (nad 1,5 mm) . Je samozřejmě vodotěsný a vybavený 5 pozlacenými detekčními hroty, kterými se umístí do prostoru předpokládaného úniku vody.

V jednodušším případě se senzor spáruje tzv. přímou vazbou se systémovou 230V zásuvkou, ke které se připojí monitorovaný spotřebič (pračka, myčka apod.). Přímá vazba zajistí funkčnost i v případě závady řídící jednotky systému Homematic, a výrazně zjednodušuje funkci bez nutnosti dalšího HM programu. Pro jednoduché instalace lze takto spárovat senzor se zásuvkou i bez další HM infrastruktury (i bez řídící jednotky).

Záplavový senzor Homematic

V případě detekce úniku vody senzor okamžitě vypne spárovanou 230V zásuvku a odpojí/vypne spotřebič se závadou.

Pokročilejší je zabezpečení včetně uzavření hlavního přívodu vody v domě v případě úniku vody. Vedle již zmíněného vypnutí 230V ovládací zásuvky spotřebiče je potřeba ovládat i solenoidy na přívodech vody. Může totiž dojít i k závadě, se kterou si obvyklá integrovaná ochrana praček a myček (Aqua-Stop) nemusí poradit.

230V solenoidy na hlavních přívodech vody

V systému je 2-kanálový bezdrátový HM spínač-relé, který ovládá 230V solenoidy. V našem případě je jejich logika „bez napájení zapnuto„. Tím se zabezpečí, že solenoidy v případě výpadku 230V napájení neuzavřou vodu, i když to není potřeba.

Spínač je opět ovládán přímou vazbou na senzor, obvykle jsou ale potřeba pokročilejší funkce tohoto zabezpečení, takže vazba může být řešena programově v řídící jednotce systému.

Bezdrátová jednotka ovládání solenoidů

O aktivaci ochrany je uživatel informován např. Pushover zprávou s alarm prioritou, hlasovým oznámením, SMS zprávou (nutná námi dodávaná SMS brána), nebo e-mailem. Alarmový stav může být indikován i nějakou předefinovanou světelnou scénou.

 

Sdílejte na

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *