iRobot logo

iRobot a osvětlení Philips Hue, je to možné dohromady?

Sdílejte na

Zprovoznil jsem automatické osvětlení v místnostech s Philips HUE a Homematic osvětlením, které si spouští náš robotický mop Stella (iRobot Braava Jet M6), když se tam vydá vytírat.

Musel jsem propojit 3 různé Smart Home světy tak, aby si data mezi sebou rychle a spolehlivě předávaly. Použito IFTTT, drobné programování v Homematic, a 1 Philips Hue zásuvka.

V kostce, potřeboval jsem ve 2 různých místnostech s omezeným přístupem denního světla, kam jezdí oba naši roboti uklízet, vyřešit automatickou aktivaci osvětlení na určitou úroveň. Na rozdíl od staršího Rombíka (upgradovaný iRobot 580 pracuje s majáky), nová Braava Jet M6 (alias Stella) potřebuje pro svůj kamerový navigační systém nějaké minimální osvětlení. Tato aktuální (9/2020) vlajková loď robotických vytíračů podlah používá pro svůj jinak skvělý nový mapovací systém Imprint kameru pracující ve viditelném spektru světla. To bohužel může při úplné tmě působit Stelle potíže se správnou orientací v domě. A protože je nesmírně tichá, vyloženě se nabízí s úklidem v noci.

Domácí robotická flotila
Domácí robotická flotila

V jedné z dotčených místností (knihovna) mám konvenční ovládání hlavního stropního osvětlení (LED MR11/12V), v té druhé (předsíň) je technologicky stejné, ale automaticky ovládané přes domácí automatizaci Homematic.
Je tam jednak pohybový PIR senzor, osvětlení se také aktivuje otevřením vchodových dveří, a dále při různých při alarmech (narušení, požár apod.). Ručně se dá aktivovat přes multifunkční OLED nástěnný displej Homematic, když je nějaká potřeba ho zapnout trvale.

V obou místnostech je také automatické nezávislé noční osvětlení přes PIR, to si někdy robot zapne, někdy bohužel ne..

Použité řešení – iRobot zatím (viz dále) nenabízí přímé propojení s Hue nebo jinými systémy, velmi omezené API takovou službu nenabízí. Ale služba IFTTT nabízí scénář pro zapnutí jakékoliv HUE světla startem kompatibilního iRobota . To jsou všechny, které jsou již integrované do iRobot cloudu.

Takže, kde je HUE osvětlení, tam je to hračka – v knihovně jsem jen vyměnil stávající MR11/12V LED žárovky za nové INNR GU10/230V, stačí jen ty 2700K, je tam všude dřevo, tak teplá barva bílé sluší celý den.

A doplním DimmSwitch pro manuální ovládání, a použiji Samotech rámeček pro chybějící 230V zásuvku (v dalším příspěvku).

Trochu větší oříšek je to v té předsíni, kde chci (prozatím) zachovat stávající 12V LED osvětlení, i jeho výše popsané ovládání ze systému domácí automatizace Homematic. A potřebuji doplnit vstupem pro ovládání od Braavy Stelly

Trochu jsem nad tím bádal, nyní nejjednodušší řešení je prozatím jinak nevyužitá Hue zásuvka, která nebude nic spínat, a poslouží jen jako „falešné“ Hue světlo. Ta se zapne tím IFTTT skriptem. A jako každé Hue zařízení ho mohu vidět i v hlavním systému domácí automatizace Homematic, který tak rozezná její zapnutí.

Pak už je hračkou HM programem osvětlení ovládané Homematicem zapnout poté, co dorazí IFTTT aktivační příkaz pro Hue zásuvku 🙂

Ještě jsem si v IFTTT udělal i vypínací pravidlo, když robot svou práci dokončí. Scéna je tam již veřejně k dispozici. Při dokončení práce Stelly je nejen pracovní osvětlení vypnuto, ale i zablikáním Hue světel i v jiných místnostech upozorněno na konec úklidu.

Jen na závěr, společnost iRobot již přes 1/2 roku s Philips Hue domlouvá vzájemnou integraci, aby si jeho roboti sami uměli inteligentněji ovládat Hue osvětlení jen v místnostech, kam se vydávají uklízet. Můj systém bohužel umí rozsvítit Hue pouze po startu robota, IFTTT (a iRobot API) bohužel zatím nerozezná zvolenou místnost. To by bylo skvělé pro Stellu pracující v noci, je opravdu tichounká :-)…

Ukázka robotického mopu v akci…
 

Sdílejte na

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *