INNR GU10 spot RS 128 T

Innr GU10 LED, chytré náhrady LED žárovek Philips Hue

Sdílejte na

Při rekonstrukci osvětlení kuchyně jsme mimo jiné měnili i stará svítidla v centrální stropní světelné liště Nokia XTS/XTR (dnes Nordic Aluminium). Tato lišta umožňuje vložení posuvných svítidel a jejich zařazení do 3 různých světelných obvodů 230V. Původní svítidla, ve kterých jsou LED žárovky 12V, jsou již zastaralá, a s předimenzovanými 12V zdroji, původně určenými pro halogenové žárovky s příkony 20/35/50W. Nelze je stmívat a používat v nich chytré světelné zdroje.

Reflektor Wolwerton (patice GU10) s adaptérem do XTR lišty

Jako náhradu původních svítidel jsem pořídil 4 jednoduché reflektory Wolwerton v minimalistickém skandinávském designu bílé barvy, které jsou vybaveny lištovým adaptérem pro mou světelnou lištu XTR. A jsou určeny pro reflektorové GU10/230V žárovky běžné velikosti. Budou všechny zařazeny pouze do 1 světelného obvodu, který bude trvale pod napětím, neboť budou osazeny „chytrými“ ZigBee žárovkami s příkonem cca 5W. Ty budou primárně samostatně nebo ve skupině ovládány přes Hue bridge chytrými spínači DimmSwitch, a samozřejmě také integrovány do domácího systému automatizace Homematic.

Žárovka INNR GU11/230V (350lm, 5.4W, 2200-5000K, ZigBee), Hue kompatibilní

Pro reflektory Wolwerton jsem hledal nějakou dobu vhodné GU10 ZigBee kompatibilní žárovky. Originální Philips Hue GU10 jsou ale společností Signify nějak zanedbávané, jejich svítivost je pouze 250lm (6/2020). To mě pro mé účely připadalo dost málo. Navíc jsou dost drahé.

Wolwerton reflektor s GU11 INNR žárovkou (Hue) v liště XTR

Nalezl jsem skvělé náhrady od technologické firmy INNR, kterou založili bývalí inženýři ze Signify. Jejich provedení GU10 umí 350lm při 5.4W příkonu, což je lepší výsledek než u Philips Hue White Ambiance.
Jsou samozřejmě plně Hue (ZigBee 3) kompatibilní, s měnitelnou barevnou teplotou bílé (2200-5000K), a samozřejmě stmívatelné.

Kuchyňské osvětlení v XTR liště, barevná teplota 2200-5000K

Zkušenost :

  • po cca měsíci provozu konstatuji, že zcela naplnily (místy i předčily) má očekávání
  • úplná Philips Hue kompatibilita – přes Hue Essentials aplikaci došlo po prvním zapnutí k upgrade firmware, není třeba ani originál INNR apka
  • jsou dobře stmívatelné v celém rozsahu svícení, perfektně nastavitelná teplota bílé (2200-5000K), nastavená barevná teplota zcela odpovídá i ostatním HUE svítidlům v kuchyni
  • světelný výkon (350 lm) velmi přesvědčivý, Signify (Philips) GU10 takový zdaleka neumí (White Ambiance max. 250 lm)
  • jediná malinká výhrada (ale zcela minoritní), že se u nich nedá nastavit „Chování při zapnutí elektřiny„, to je ale jasné, funkci podporují pouze originál HUE svítidla

 

Sdílejte na

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *