RING Doorbell na obrazovce Android TV

Sdílejte na

Používáme již mnoho let chytrý zvonek RING Doorbell. Nyní ve verzi RING Pro, je to již druhý chytrý zvonek této značky, který jsem od společnosti RING výhodně získal v rámci testování. V době jeho vývoje jsem se ho účastnil jako „deep beta tester„. RING je stále vedoucím hráčem na tomto trhu, ale přesto dodnes neumí tu zásadní vychytávku, a to zobrazení živého videa z RING Doorbell na obrazovce Android TV televize po nějaké události jako je pohyb nebo zazvonění. A to chce každý!

Automatické zobrazení RING Doorbell videa na domácím nástěnném tabletu

Samozřejmě existuje aplikace pro smartphone, a s trochou práce lze vytvořit řešení i pro domácí nástěnný Android tablet, který při nějaké RING události spustí živé video na obrazovce tabletu. Automaticky. Ale nativně to RING sám takto automaticky neumí, a už vůbec ne třeba na nějaké domácí smart televizi.

Zmíněný postup pro automatické zobrazení živého videa z RING Doorbell na tabletu využívá speciální aplikaci „Ring Rapid„, jejíž vývoj již bohužel nepochopitelně skončil. Dá se ale stále najít jako APK soubor. Je to v podstatě vykuchaná, dnes již docela narostlá hlavní aplikace Ring – Always Home. Ring Rapid slouží pouze pro rychlé zobrazení videa z „Motion“ nebo „Ringing“ událostí. Nic víc, nic míň. Je proto velmi, opravdu velmi rychlá i na starších tabletech, a je velmi jednoduchá. Jen doufám, že RING nějak nezmění své API, které by provoz této dceřiné apky ukončilo.

Pomůže s tím legenda Tasker

Automatické otevření RING videa na Andorid tabletu tvoří několikařádkový script dnes již legendární aplikaci Tasker (automatizace dějů v Android zařízeních). Tasker na pozadí jen číhá na nějakou RING událost. Při ní okamžitě spustí rychlý Ring Rapid – v něm přitom automaticky stiskne tlačítko pro náhled živého videa. Po nějakém nastavitelném čase (třeba 1 min.) Tasker sám opět stiskem tlačítka živé video ukončí, a na tabletu zobrazí zpět (uživatelem) přednastavenou základní aplikaci. Např. hlavní domácí kamerový systém, nebo dashboard domácí automatizace. To celé bez jakékoliv nutné interakce uživatele.

Toto je celkem zvládnuté, a dnes již dokonce na Google Play existuje fanouškovská aplikace Ring Auto Open, která toto řeší integrovaně. Byť ne úplně…

A co zobrazení videa z chytrého zvonku RING Doorbell na chytré televizi?

Jiná situace je ale u zobrazení RING videa na smart televizi. Koukáte třeba na oblíbený seriál či film, a při zazvonění můžete návštěvu za dveřmi okamžitě vidět na obrazovce TV v dalším okně přes děj filmu. Nebo se vám někdy večer kolem vstupních dveří motá nějaká nezvaná či nevítaná návštěva – i v takovém případě je dobré mít na TV okamžité avízo. A to aniž je nutné vzít do ruky telefon s RING aplikací. Zobrazení videa z RING Doorbell na obrazovce Android TV již bohužel jednoduše řešitelné ale není, tedy ne bez jakékoliv interakce uživatele.

V USA řešení pro video z RING Doorbel na SONY TV existuje

Jedno řešení nabízí Amazon ekosystém ve spolupráci se SONY, kdy si pouze američtí zákazníci mohou (přes Sony Select) na nejnovějších SONY Bravia instalovat aplikaci Alexa Fire TV do svého Android televizoru, která poté umožní přímý přístup k chytrému zvonku RING Doorbel. Bohužel tato feature je na non USA verzích SONY TV nedostupná, v Sony Select ta volba prostě vůbec není.

Při mém průzkumu možností odesílání různých stavových notifikací z Home Assistant (např. do smartphone) jsem objevil zajímavé řešení, které je s přenosem obrazu na chytrou TV tak nějak na půl cesty. Nicméně je plně automatické a velmi uživatelsky přátelské. A vlastně to ani Home Assistant nepotřebuje. Stačí ta chytrá televize a nějaký smartphone, obojí s Androidem na palubě.

Notifikace pro Android TV (Notifications for Android TV)

Aplikace se jmenuje Notifications for Android TV, a je funkční v televizích s Android TV (Google TV) operačním systémem ve svých útrobách. A samozřejmě nejen pro chytré televize, ale i konzole a multimediální přehrávače s tímto OS, jako např. nVidia Shield TV apod. Pro zajímavost, Android TV je nyní i v nové generaci O2TV set-top-boxu.

Aplikace umí zobrazit přes jakýkoliv obsah na televizní obrazovce televizoru zprávu z Android smartphone v podobě konfigurovatelného informačního okna se zprávou. A umí to odeslat i systém Home Assistant. V obou případech včetně obrázku zachyceného z videa. Bohužel ale stále ne živé video, ale „zmrzlíka“ z aktivace události RING Doorbell na obrazovce Android TV již dostaneme. I tak je to velký pokrok.

RING Doorbell v Android TV
RING Doorbell v Android TV

Takže když to shrnu, na televizi s OS Android/Google TV se instaluje výše zmíněná základní apka – ta je zdarma. Pokud vám vystačí notifikace z Home Assistant, tady je integrace (vždy v H.A.) též zdarma.
Aplikace pro Android smartphone/tablet je zdarma jen jako zkušební verze (omezená asi počtem zpráv), a doživotní plná licence je za 99 Kč. To není nic hrozného, a přispějete tak autorovi na další vývoj.

Instalace a konfigurace aplikace Notifications for Android TV

Konfigurace na TV po instalaci z televizního Google Play je jednoduchá – po instalaci z „televizního“ Google Play se zobrazí informace o dokončené instalaci s upozorněním nutnosti instalace i aplikace pro smartphone/tablet, která zprávy do TV generuje a odesílá.

Informace o ukončené instalaci na obrazovce televize s uvedením IP adresy televize
Informace o ukončené instalaci na obrazovce televize s uvedením IP adresy televize

V televizní aplikaci lze konfigurovat rovněž možnost zvukového upozornění na příchozí zprávu, to se mě ale nepodařilo ani na jedné z mých TV zprovoznit. Není to ale vůbec důležité, obrazová zpráva se nedá přehlédnout, a zvuk může naopak rušit. Je pravděpodobné, že tuto funkci podporovala jen nějaká předchozí verze Android TV. Naše hlavní domácí TV je Sony Bravia XR-55A83J s Google TV v.10, a na další JVC je Android TV v.9.

Konfigurace aplikace Notifications for Android TV přímo v televizoru
Konfigurace aplikace Notifications for Android TV přímo v televizoru

Aplikace Notifications for Android TV pro smartphone

Po instalaci aplikace na Android smartphone/tabletu stojí za zmínku i její jednoduché nastavení. Zde stačí zaškrtnutí televize nebo přehrávače (s aplikací pro Android TV), které mají notifikace zobrazovat. Automaticky se zobrazí seznam podporovaných přístrojů i jejich IP adresami pro kontrolu.

Konfigurace aplikace Notifications for Android TV ve smartphone s IP adresami televizí
Konfigurace aplikace Notifications for Android TV ve smartphone s IP adresami televizí

Na konci konfigurace zbývá vybrat příslušné aplikace nainstalované ve smartphone, jejichž notifikace chceme na TV vidět. V mém případě to bylo např. oznamování aplikace RING – tj. zobrazení událostí chytrého zvonku RING Doorbell a domácího zabezpečení RING Alarm, příp. dalších Smart Home aplikací, jako je naše domácí meteostanice Tempest, chytrý grilovací teploměr Meater Probe apod..

Užitečné je i zobrazení příchozího hovoru. Zejména večer, kdy řada uživatelů má již smartphone obvykle v režimu „Nerušit“. U každé zvolené aplikace lze potom podrobně konfigurovat detaily zprávy, např. její barvu, velikost, umístění na TV obrazovce, délce zobrazení atd. V aplikaci lze také vyvolat seznam posledních notifikací, které odeslala do vybraných televizí. To je dobré např. pro nastavení a kontrolu

Seznam posledních notifikací v konfiguraci aplikace pro smartphone
Seznam posledních notifikací v konfiguraci aplikace pro smartphone

Aplikace Notifications for Android TV pro Home Assistant

Obdobné nastavení je možné i v případě systému Home Assistant jako zdroje zpráv. Pokud máme H.A. instalovaný, je výhodné notifikace použít. Na TV se zobrazují informace od všech důležitých domácích systémů, i když není příslušný smartphone pro zprávy zrovna doma přítomen. Pro příklad lze takto do H.A. integrovat chytré elektroměry, pračky, myčky, ledničky, pečící trouby a teploměry, klimatizační systémy, chytré meteostanice, domácí zabezpečení a kamerové systémy.

Varování překročeného elektrického příkonu na SONY TV (Shelly 3EM, Home Assistant, Notifications for Android TV)
Varování překročeného elektrického příkonu na SONY TV (Shelly 3EM, Home Assistant, Notifications for Android TV)

A protože náš Home Assistant (jako Virtual-Machine na Synology NAS) pracuje nejvíce v úloze takového middleware mezi hlavní domácí automatizací Homematic (zejména pro kritické systémy) a dalšími Smart Home systémy, které s ní neumí komunikovat. Lze tak tedy uvedenou notifikací upozornit v podstatě na jakoukoliv událost i bez nutnosti smartphone.

Notifications for Android TV / Fire TV pro Home Assistant se nalézá v jeho integracích. Toho lze využít např. v jakékoliv uživatelské H.A. automatizaci. Parametry zobrazení zprávy jsou obdobné jako u verze pro Android smartphone. Navíc zde se může konfigurovat např. i pozastavení probíhajícího přehrávání videa na TV při zobrazení notifikační zprávy. A protože máme RING integrovaný i do H.A., lze notifikace vč. fotky události z RING Doorbell na obrazovce Android TV zobrazit i z H.A. Taková notifikace je potom funkční i bez smartphone.

Aplikace určitě potřebuje spoustu věcí dotáhnout, ale současná verze je velmi zajímavý nástroj pro uživatele nějaké té Android TV. A třeba se v budoucnu dočkáme i toho vymodleného řešení pro zobrazení živého videa, po které jsem volal v úvodu tohoto článku.

Pokud jste článek dočetli až sem, a zaujal vás, budu moc rád za hodnocení na konci. Komentáře či otázky vítáme. Vše rád zodpovím. Pro pokročilé dotazy či spolupráci použijte náš kontaktní formulář.

 

Sdílejte na

2 thoughts on “RING Doorbell na obrazovce Android TV

  1. Skvělá apka… 👍(na co jsme u tebe zvyklí),, jako majitel stejných TV přijímačů… aplikaci rád využiji…. 😉👍

     

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *