Tempest piConsole – grafický výstup dat z meteostanice

Sdílejte na

Úspěšně jsem dokončil stavbu a naprogramování skvělého projektu pro Tempest meteostanici. Je to projekt na bázi malého počítače Raspberry Pi s dotykovým displejem, ve kterém běží software v Pythonu (napsal britský meteorolog Peter Davis). Software intepretuje data z vaší meteostanice WF/Tempest v reálném čase, a v perfektní grafické podobě. Takové příslušenství pro stanice WF/Tempest stále chybělo.
Kód projektu je zveřejněn na GitHubu.

Tempest piConsole
Tempest piConsole

Pro stolní chytrý displej na bázi Raspberry Pi stačí připojení k Internetu (WiFi / Ethernet). V reálném čase si takto vytvořená konzole přes WF cloud stahuje aktuální data z meteostanice WeatherFlow / Tempest. Je to zcela bezobslužné, v Pi se jen navíc nastaví Autostart, a vždy po zapnutí RPi se konzole automaticky spustí. Konzole se tak může umístit v podstatě kdekoliv, kde je nějaké připojené k Internetu.

Raspberry 3 B+ se 7" displejem
Raspberry 3 B+ se 7″ displejem

Konzoli lze jednoduše a pohodlně spravovat i vzdáleně např. přes software AnyDesk (jedná se o alternativu k populárnímu, dnes ale problematickému TeamVieweru). Z PC, tabletu, čehokoliv.

Napájení je možné buď přes microUSB, nebo i PoE Ethernet, já jsem pro to instaloval i adaptér pro PoE napájení Raspberry Pi. Takové řešení je skvělé pro každého, kdo již má doma napájení po Ethernetu zavedené. Konzole se v takovém případě připojí pouze Ethernet kabelem – je pro data, a současně i pro napájení.

PoE napájení již doma provozuji dlouho pro spoustu dalších domácích komponentů (např. fotoobrazy, kamery, WiFi přístupové body, IP telefony, pomocné switche atd.), které umožňují PoE napájení.

PoE HAT pro Raspberry Pi
PoE HAT pro Raspberry Pi

Výhody

  • konzoli lze dobře automatizovaně zapínat/vypínat přes PoE
  • napájení může být centrálně zálohováno (zdroj UPS)
  • Ethernet kabel se dělá i ve velmi minimalistickém plochém provedení, který manželkám tak nevadí 🙂
  • a samozřejmě není potřeba napájecí Raspberry adaptér (poloviční cena PoE HATu)

__________________________________________________
Rozpočet (orientační ceny vč. DPH, bez PoE):
Raspberry 3 B+, 999 Kč
Raspberry 7″ Touch Display, 1.900 Kč
Raspberry Pi microUSB 5,1V⎓2,5A zdroj, 264 Kč
Stolní case pro oficiální 7″ dotykový displej, 630 Kč
…asi 2.5 hoďky práce

 

Sdílejte na

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *